آذر ۹, ۱۴۰۱

برگزاری اولین انتخابات دنیا با فناوری بلاک چین در سیرآلئون

  • توسط حامد پاکدامن
  • مارس 11, 2018
  • 0
برگزاری اولین انتخابات دنیا با فناوری بلاک چین در سیرآلئون

در انتخابات روز چهارشنبه ۱۶ اسفند (۷ مارس) در کشور سیرآلئون که به همکاری استارتاپ سوئیسی آگورا (Agora) برگزار شد، اولین استفاده از این فناوری در زمینه برگزاری انتخابات در جهان به شمار می‌رود.

البته فرآیند رای دادن برای شرکت‌کنندگان در این انتخابات، تفاوت چندانی با دوره‌های پیشین نداشت. افراد واجد شرایط در مراکز اخذ رای حاضر می‌شدند، مدرک شناسایی رسمی خود را نشان می‌دادند و رای خود به یکی از ۱۶ کاندیدا را بر روی برگه رای می‌نوشتند.

اما مرحله بعدی، با انتخابات‌های پیشین متفاوت بود. در این مرحله، آرای مردم به صورت دستی بر روی یک بلاک چین دارای سطح دسترسی خاص (permissioned blockchain) قرار می‌گرفت.

بلاک چین دارای سطح دسترسی خاص با بلاک چین‌های عمومی (نظیر بلاک چین مورد استفاده در شبکه ارزهای دیجیتال نظیر بیت کوین) متفاوت است. هر کاربری بر روی بلاک چین عمومی می‌تواند تراکنش صورت گرفته را تایید کند، اما در بلاک چین دارای سطح دسترسی خاص، فقط یک عده کاربر مجاز از سطح دسترسی لازم برای تایید تراکنش برخوردارند.

در این انتخابات در سیرآلئون، افرادی از استارتاپ آگورا، صلیب سرخ، دانشگاه پلی‌تکنیک لوزان سوئیس و دانشگاه فرایبورگ به عنوان کاربر مجاز مشارکت داشتند.

نکته جالب اینجا بود که در این بلاک چین دارای سطح دسترسی خاص، همه کاربران می‌توانستند اطلاعات ثبت شده را مشاهده کنند. یعنی به محض تایید آرای ماخوذه و ورود آن بر روی بلاک چین، رای‌دهندگان، نامزدها و سایر افراد می‌توانستند نتیجه انتخابات را ببینند. همچنین آگورا نتیجه انتخابات را ۲ ساعت زودتر از مقامات رسمی اعلام کرد.

برگزاری انتخابات در سیرآلئون همواره با خشونت‌های زیادی همراه بوده است. همچنین فساد اداری موجود در ساختار دولتی این کشور نیز بسیار بالاست. به همین دلیل، این کشور فرصت خوبی برای آزمودن میزان کارایی فناوری بلاک چین به شمار می‌رود.

البته آگورا می‌گوید این سبک از برگزاری انتخابات با آنچه آنها در ذهن دارد متفاوت است و در نهایت می‌خواهند استفاده از کاغذ را در انتخابات منسوخ کنند. در آن صورت، رای‌دهندگان می‌توانند با گوشی هوشمند یا وسیله الکترونیکی دیگری رای خود را بدهند. این شیوه به کاهش هزینه انتخابات، سهولت بیشتر برای رای‌دهندگان و از بین رفتن امکان هر نوع تقلب می‌انجامد.

گفتنی است روسیه نیز مدتی پیش اعلام کرد قصد دارد از این فناوری برای برگزاری انتخابات استفاده کند.

اگر دوست دارید با بلاک چین بیشتر آشنا شوید، توصیه می‌کنیم مطلب «بلاک چین چیست و چگونه کار می‌کند؟» را مطالعه بفرمایید.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قیمت ارزها

ads