تیر ۱۰, ۱۴۰۱
  • صفحه خانگی
  • >
  • اخبار
  • >
  • وزیر ارتباطات: تصمیم‌گیری بانک مرکزی برای ارز دیجیتال تلگرام

وزیر ارتباطات: تصمیم‌گیری بانک مرکزی برای ارز دیجیتال تلگرام

  • توسط حامد پاکدامن
  • مارس 10, 2018
  • 0
وزیر ارتباطات: تصمیم‌گیری بانک مرکزی برای ارز دیجیتال تلگرام

محمد جواد آذری جهرمی (وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات) در اولین نشست خبری که به صورت آنلاین و بر بستر شبکه ملی اطلاعات صورت گرفت، درباره سیاست‌های کشور در خصوص ارزهای دیجیتال توضیح داد.

موضوع بیت کوین و ارزهای دیجیتال، سروصدای زیادی در کشورهای مختلف و البته ایران راه‌ انداخته است. برخی کشورها رویکردی سخت‌گیرانه در برابر این پدیده اتخاذ کرده‌اند و برخی دیگر نظیر ونزوئلا حتی خودشان وارد عمل شده و ارز دیجیتال ملی را منتشر کرده‌اند.

آذری جهرمی درباره رویکرد نظام در خصوص ارزهای دیجیتال گفت:

«بحث ارز، موضوع بانک مرکزی است اما وقتی دیجیتالی شد، بعد تکنولوژیکی پیدا می‌کند که در حوزه فناوری اطلاعات است. ما بارها اعلام کردیم در فضای مجازی، سطح دانش مردم بعضا از سطح دانش مسوولان در این حوزه بیشتر است و ما عقب افتادگی آگاهی در میان مسوولان دست‌اندرکار در حوزه فضای مجازی مشاهده می‌کنیم.»

او ضمن اشاره به فعالیت‌های صورت گرفته، از جمله احتمال طراحی اولین ارز ملی دیجیتال توسط پست بانک گفت:

«بانک مرکزی تلاش‌ خوبی برای حمایت از فین‌تک‌ها داشته است. اما نظام بانکی ما جدا از بانک مرکزی و دستگاه‌های نظام مالی، لازم است نسبت به تحولات فین‌تک ‌ها و ارز دیجیتال آگاهی داشته باشند. تعاملاتی با پست بانک و پژوهشگاه پولی و بانکی داشته‌ایم تا نمونه‌ای از ارز دیجیتال را پیاده‌سازی کرده و برای مسوولان کشور آن را معرفی کنیم تا با چابکی بیشتر بانک مرکزی در این حوزه عمل کند.»

او افزود:

«مفاهیم قانونی و فقهی و نظام مبادلات را در این نمونه خواهیم دید. فراخوان اولیه منتشر شده و در ابتدای سال ۹۷ کسانی که می‌توانند به ما در این حوزه کمک کنند، انتخاب خواهند شد.»

ارز دیجیتال تلگرام یکی دیگر از موضوعات جلسه امروز بود. آذری جهرمی در خصوص این موضوع گفت:

«اگر بانک مرکزی به این نتیجه برسد فعالیت ارز مجازی تلگرام مخرب باشد، با تمام وجود دستور قانونی را اجرا خواهیم کرد و اغماضی در این حوزه نمی‌کنیم. بانک مرکزی باید نظر تخصصی در این حوزه بدهد و نظرش را به کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه یا شورای عالی امنیت ملی ارجاع دهد و ما هم دستورات آنها را حتما اجرا می‌کنیم.»

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قیمت ارزها

ads