خرداد ۳, ۱۴۰۱

برگزاری انتخابات روسیه با فناوری بلاک چین

  • توسط حامد پاکدامن
  • مارس 7, 2018
  • 0
برگزاری انتخابات بعدی روسیه با فناوری بلاک چین

با وجود اینکه فناوری بلاک چین اولین بار با ارز دیجیتال بیت کوین مطرح شد، اما این فناوری به تدریج کاربردهای جذاب دیگری در حوزه‌های مختلفی نظیر سلامت، کشاورزی، صنایع غذایی، گردشگری و حتی انتخابات یافته است. روسیه در زمینه استفاده از بلاک چین در انتخابات پیشتاز شده است و قصد دارد از این فناوری برای تضمین سلامت انتخابات استفاده کند.

دولت روسیه قصد دارد از طریق برنامه خود موسوم به «شهروند فعال» (Active Citizen) شهروندان مسکو را به رای دادن در خصوص موضوعاتی که  به صورت معمول توسط شورای شهر و یا مقامات محلی درباره آنها تصمیم گیری می‌شود تشویق کند. اموری نظیر انتخاب نام برای ایستگاه‌های جدید مترو یا کوچه‌ها و خیابان‌ها از جمله این امور هستند. مسکو اکنون قصد دارد از فناوری بلاک چین برای جلب اطمینان شهروندان به این طرح و افزایش مشارکت مدنی آنها استفاده کند.

برنامه «شهروند فعال» در سال ۲۰۱۴ با هدف افزایش تعامل میان مقامات محلی و شهروندان مسکو آغاز شد. با افزوده شده فناوری بلاک چین به این  برنامه، اکنون شهروندان می‌توانند نتایج را مشاهده و از درستی آن اطمینان حاصل کنند.

نیک اسپانوس (Nick Spanos) مدیر «وت‌واچر» (Vote Watcher) است که اولین پلتفرم امن رای‌دهی بر بستر بلاک چین به شمار می‌رود. او در مصاحبه‌ای با خبرگزاری روسی اسپوتنیک گفت: «رای‌دهندگان ممکن است نگران مسایلی نظیر دخالت مقامات و نهادهای پرنفوذ، آسیب‌پذیری دموکراسی در کشورهای در حال توسعه و یا مراحل پرسش‌برانگیز در اجرای انتخابات باشند. ابا این وجود، فناوری بلاک چین می‌تواند به بازگرداندن اعتماد عمومی به نحوه برگزاری انتخابات و شمارش آرای آن کمک کند.»

برگزاری انتخابات در روسیه با فناوری بلاک چین

برگزاری انتخابات در روسیه با فناوری بلاک چین

وت‌واچر اولین پلتفرم امن رای‌گیری در دنیا به شمار می‌رود. شرکت معروف حسابداری پی‌دابلیو‌سی (PwC) یک ارزیابی مستقل را بر روی کدهای این پلتفرم به انجام رساند و تایید کرد که این پلتفرم در برابر مواردی نظیر دخالت مقامات اجرایی، احزاب سیاسی و یا حملات خارجی ایمن است.

دولت روسیه می‌تواند از فناوری بلاک چین در انتخابات‌های مختلف محلی و یا ملی (از جمله انتخابات ریاست جمهوری) استفاده کند.

فناوری بلاک چین و کاربردش در انتخابات تازه در اوایل راه قرار دارد. با این جود این شیوه حتی اکنون هم مزایایی نسبت به شیوه سنتی برگزاری انتخابات و شمارش آرا دارد.

گفتنی است روسیه طرح دیگری را برای استفاده از فناوری بلاک چین برای ثبت املاک در مسکو در دست اجرا دارد. همچنین ولادیمیر پوتین (رئیس جمهور روسیه) نیز بر لزوم اقدام سریع و پیشتازی این کشور در فناوری بلاک چین تاکید کرده است.

برای آشنایی بیشتر با فناوری بلاک چین و کاربردهای گوناگون آن می‌توانید مطلب «بلاک چین چیست و چگونه کار می‌کند؟» را مطالعه بفرمایید.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قیمت ارزها

ads