خرداد ۳, ۱۴۰۱
  • صفحه خانگی
  • >
  • اخبار
  • >
  • استفاده کره شمالی از بیت کوین برای تامین مالی برنامه هسته‌ای

استفاده کره شمالی از بیت کوین برای تامین مالی برنامه هسته‌ای

  • توسط حامد پاکدامن
  • مارس 5, 2018
  • 0
استفاده کره شمالی از بیت کوین برای تامین مالی برنامه هسته‌ای

کره شمالی با وجود تحریم‌های بین‌المللی همچنان به برنامه هسته‌ای خود ادامه می‌دهد. در این میان، یکی از مدیران سابق ناسا ادعا کرده که کره شمالی از بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال رمزپایه برای تامین مالی برنامه هسته‌ای خود استفاده می‌کند.

خانم پریسکیلا موریچی (Priscilla Moriuchi) به تازگی در مصاحبه‌ای ضمن اعلام این مطلب، ادعا کرد کره شمالی بیش از ۲۰۰ میلیون دلار بیت کوین و سایر انواع ارزهای دیجیتال را نقد کرده و مورد استفاده قرار داده است. او گفت:

«تقریبا مطمئنم این ارزهای دیجیتال به چیزی نظیر پول نقد و یا دارایی‌های فیزیکی تبدیل شده است و از آن برای پیشبرد برنامه هسته‌ای کره شمالی و موشک‌های قاره پیمای این کشور استفاده شده است.»

بیت کوین با هدف ارایه راه‌حلی غیرمتمرکز و در عین حال دارای امنیت بالا و حفظ هویت کاربران شکل گرفت و بیشتر ارزهای دیجیتال رمزپایه دیگر نیز با همین الگو وارد میدان شدند. به همین دلیل، این ارزها ابزاری سودمند برای کشوری نظیر کره شمالی که از نظر اجتماعی و اقتصادی منزوی شده به شمار می‌رود. خانم پریسکیلا موریچی در ادامه می‌گوید:

«این ارزهای دیجیتال ساختاری ایده‌ال برای کشورهایی نظیر کره شمالی که تا حد زیادی از نظام مالی بین‌المللی مجزا شده‌اند به شمار می‌روند. این کشورها می‌توانند از این ابزار که تحت کنترل سیستم نظارتی هیچ کشوری نیست استفاده کنند.»

واقعیت این است که استفاده از بین کوین یا مونرو توسط کره شمالی هیچ ایراد قانونی ندارد. با این وجود اخباری مبنی بر اقدام گروه‌های هکری این کشور در خرابکاری و سرقت کیف‌های پول ارز دیجیتال از سراسر دنیا منتشر شده که شاید نشانگر ابعادی دیگر از رویکرد این کشور در زمینه تامین مالی پروژه‌های خود باشد.

در این میان، یک کشور منزوی دیگر یعنی ونزوئلا طرحی دیگر را در پیش گرفته و یک ارز دیجیتال ملی با نام پترو (Petro) را عرضه کرده است که می‌تواند معادلات اقتصادی جهانی را بر هم زند.

برای آشنایی با بیت کوین می‌توانید مطلب «بیت کوین به زبان خیلی ساده!» را مطالعه بفرمایید.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قیمت ارزها

ads