مهر ۵, ۱۴۰۱

والمارت با بلاک چین، ارسال محصولات را هوشمند می‌کند

  • توسط حامد پاکدامن
  • مارس 3, 2018
  • 0
والمارت با بلاک چین، ارسال محصولات را هوشمند می‌کند

فروشگاه‌های زنجیره‌ای والمارت به تازگی سیستم «بسته هوشمند» (Smart Package) خود را در اداره ثبت اختراع و نشان تجاری آمریکا ثبت کرد. این سیستم از ابزاری مبتنی بر بلاک چین برای رهگیری محتوای بسته‌ها، شرایط محیطی، موقعیت و سایر جزئیات استفاده می‌کند. در این سیستم، یک دستگاه ویژه در کنار محموله قرار می‌گیرد و این داده‌ها را جمع‌آوری و به شبکه ارسال می‌کند. بر اساس اطلاعات موجود در سند ثبت این طرح، این سیستم قرار است با فناوری‌های نوینی همچون خودروهای بدون راننده و پهپادهای هوشمند مورد استفاده قرار گیرد.

بلاک چین در این سیستم مواردی نظیر کلید خصوصی فروشنده، کلید خصوصی پیک و نیز کلید خصوصی خریدار را به صورت رمزگذاری شده ثبت خواهد کرد. والمارت هدف از این طرح را نیاز به طراحی ابزاری برای ایجاد امنیت بیشتر در فرآیند ارسال محصولات و نیز نظارت بیشتر بر محصولات ارسالی اعلام کرده است. والمارت می‌گوید ابزارهای کنونی رهگیری محصولات هنوز فاقد قابلیت‌های مطلوب هستند. از آنجا که بسیاری از محصولات غذایی تازه نظیر میوه و سبزیجات با کمترین تغییر در دما و شرایط محیطی یا میزان رطوبت خراب می‌شوند، آگاهی دقیق از شرایط حمل‌ونقل از اهمیت بالایی برخوردار است.

طرح والمارت برای رهگیری محصولات غذایی با بلاک چین

طرح والمارت برای رهگیری محصولات غذایی با بلاک چین

البته «بسته هوشمند» اولین اقدام والمارت در راستای بهره‌گیری از فناوری بلاک چین نیست. در نوامبر سال ۲۰۱۶ بود که این شرکت به همراه آی‌بی‌ام طرحی را برای استفاده از بلاک چین برای شناسایی مبدا محصولات عرضه شده خود آغاز کرد.

مدتی است فناوری بلاک چین مورد توجه شرکت‌های حمل‌ونقل و نیز تحویل کالا قرار گرفته است. شرکت یو‌پی‌اس (UPS) آمریکا در نوامبر ۲۰۱۷ به کنسرسیوم «بلاک چین در اتحاد حمل‌ونقل» (BiTA) پیوست. همچنین یک شرکت سنگاپوری حمل‌ونقل نیز قراردادی با آی‌بی‌ام برای توسعه شبکه زنجیره تامین مبتنی بر بلاک چین را در آگوست ۲۰۱۷ امضاء کرد.

همچنین بسیاری از کارشناسان بر این باورند که بلاک چین می‌تواند صنایع غذایی را دگرگون سازد.

برای آشنایی با بلاک چین می‌توانید مطلب «بلاک چین به زبان ساده» را مطالعه بفرمایید.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قیمت ارزها

ads