دی ۲۹, ۱۴۰۰
  • صفحه خانگی
  • >
  • اخبار
  • >
  • طرح دبی برای ارایه شناسنامه کامل خودرو از تولید تا اسقاط (با فناوری بلاک چین)

طرح دبی برای ارایه شناسنامه کامل خودرو از تولید تا اسقاط (با فناوری بلاک چین)

  • توسط حامد پاکدامن
  • مارس 2, 2018
  • 0
طرح دبی برای ارایه شناسنامه کامل خودرو از تولید تا اسقاط (با فناوری بلاک چین)

صاحبان خودرو در دبی به زودی می‌توانند سابقه خودرویشان را  از زمان تولید تا لحظه اسقاط مشاهده کنند. این کار با استفاده از یک پلتفرم بلاک چین دولتی در امارات متحده عربی امکان پذیر خواهد بود.

بر اساس گزارش نشریه عربین بیزینس (Arabian Business) مقامات دولتی دبی به تازگی خبر از طرح خود برای راه‌اندازی سامانه مدیریت خودرو دادند که بر اساس فناوری بلاک چین عمل می‌کند و به صاحبان خودرو امکان بررسی سابقه وسیله نقلیه را از زمان تولید تا لحظه اسقاط را می‌دهد.

در فاز اول این طرح، پلتفرم مذکور فقط می‌تواند اطلاعات خودروهای حاضر در دبی را نشان دهد و در فازهای بعدی همه خودروهای موجود در امارات متحده عربی در این پلتفرم قرار خواهند گرفت. به این ترتیب اطلاعات مربوط به همه وسایل نقلیه در این کشور بر روی این سامانه مبتنی بر بلاک چین قرار می‌گیرد. بر اساس اعلام مقامات اداره جاده‌ها و حمل‌ونقل این کشور، پلتفرم مذکور تا سال ۲۰۲۰ اجرایی خواهد شد.

طرح دبی برای ارایه شناسنامه کامل خودرو از تولید تا اسقاط (با فناوری بلاک چین)

طرح دبی برای ارایه شناسنامه کامل خودرو از تولید تا اسقاط (با فناوری بلاک چین)

مدیر این اداره امیدوار است این سامانه بتواند اولین پلتفرم دولتی در دنیا باشد که به ارایه چنین خدمتی به صاحبان خودرو و فعالان این بازار می‌پردازد. او به نشریه عربین بیزینس گفت:

«بلاک چین سابقه‌ای شفاف از فعالیت‌های شبکه را در اختیار کاربران قرار می‌دهد و خریداران و فروشندگان می‌توانند سابقه خودروی مورد نظر را به راحتی مشاهده کنند. این پلتفرم برای ذینفعان بسیاری نظیر خودروسازان، واسطه‌ها، قانون‌گذاران، شرکت‌ّای بیمه، خریداران، فروشندگان و حتی شرکت‌های اسقاط خودرو سودمند است و موجب ایجاد شفافیت و اعتماد در معاملات خودرو شده و ضمت کاهش هزینه‌ها، جلوی کلاهبرداری‌ها را نیز می‌گیرد. این پلتفرم مورادی نظیر مالکیت، فروش و سابقه تصادف‌های خودروها را ثبت کرده و یک ساختار اثربخش‌تر برای زنجیره تامین خودرو فراهم می‌سازد.»

گفتنی است شرکت آی‌بی‌ام به عنوان مشاور در کنار اداره حمل‌ونقل دبی در این پروژه حضور دارد. همچنین گمرک دبی، پلیس دبی، اداره توسعه اقتصادی، استاندارد، تشخیص هویت و نیز وزارت کشور امارات در اجرای این پروژه همکاری دارند.

سامانه مبتنی بر بلاک چین برای تهیه شناسنامه خودرو بخشی از طرح دبی موسوم به «برنامه ۱۰ اکس»  (۱۰X  Initiative) است که هدف از آن پیشرفته سازی دولت دبی طی ۱۰ سال، نسبت به سایر کشورها دنیا در زمینه‌های مختلف است.

اگر برنامه ۱۰X دبی واقعا به دنبال پیشرفت این شیخ‌نشین طی ۱۰ سال باشد، فناوری بلاک چین یکی از ضروریات آن خواهد بود.

دبی یکی از مناطق پیشرو در زمینه استفاده از فناوری بلاک چین است. برای نمونه یک شرکت معروف قصد راه‌اندازی بزرگ‌ترین مخزن ذخیره سرد ارز دیجیتال در این شیخ‌نشین را دارد. همچنین برخی واحدهای ساختمانی در این کشور با بیت کوین به فروش می‌رسند.

جهت آشنایی با فناوری بلاک چین، توصیه می‌کنیم مقاله «بلاک چین به زبان ساده» را مطالعه بفرمایید.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قیمت ارزها

ads