تیر ۱۰, ۱۴۰۱

برنامه دولت ازبکستان برای قانونی‌سازی ارز دیجیتال

  • توسط حامد پاکدامن
  • فوریه 27, 2018
  • 0
برنامه دولت ازبکستان برای قانونی‌سازی ارز دیجیتال

دولت ازبکستان اعلام کرد برنامه خود برای تنظیم مقررات مربوط به بیت کوین را در سپتامبر ۲۰۱۸ منتشر خواهد کرد. این کشور همچنین قصد دارد یک مرکز ویژه برای فناوری بلاک چین را نیز در جولای امسال تاسیس کند.

بر اساس خبر منتشر شده، شوکات میرزیویف (رییس جمهور ازبکستان) از جمله حامیان تنظیم مقررات برای استفاده از بیت کوین، ارزهای دیجیتال رمزپایه و نیز فناوری بلاک چین است. این مقررات از سوی برخی وزارت‌خانه‌ها و نیز بانک مرکزی این کشور تنظیم خواهد شد. مرکز تخصصی آموزشی بلاک چین در ازبکستان قرار است در مرکز نوآوری میرزو الوگبک در تاشکند (ازبکستان) مستقر شود.

ارز رمزپایه یکی از مباحث داغ برای کشورهای اقماری شوروری سابق است. سال گذشته قزاقستان (همسایه ازبکستان) از تمایل خود برای اقتباس از الگوی سنگاپور در حمایت از بلاک چین خبر داد. همچنین بلاروس نیز برای ایجاد محیطی مناسب برای فناوری‌های نوآورانه مالی در این کشور اعلام آمادگی کرد.

روسیه نیز در چند ماه اخیر برنامه‌هایی جدی را در زمینه فناوری بلاک چین آغاز کرده است. ولادیمیر پوتین (رئیس جمهور روسیه) بر شتاب بخشی به حرکت این کشور به سمت بلاک چین تاکید کرده است. روسیه همچنین برنامه‌ای برای استفاده از بلاک چین به منظور مدیریت بهتر ثبت املاک در دست اجرا دارد.

برای آشنایی با بلاک چین می‌توانید مطلب «بلاک چین به زبان ساده» را مطالعه بفرمایید.

قبلی «
بعدی »