مرداد ۱۷, ۱۴۰۱
  • صفحه خانگی
  • >
  • اخبار
  • >
  • چرا پترو (ارز دیجیتال ونزوئلا) از بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال متفاوت است؟

چرا پترو (ارز دیجیتال ونزوئلا) از بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال متفاوت است؟

  • توسط حامد پاکدامن
  • فوریه 23, 2018
  • 0
چرا پترو (ارز دیجیتال ونزوئلا) از بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال متفاوت است؟

در حال حاضر بیش از ۲۰۰۰ ارز دیجیتال رمزگذاری شده در دنیا وجود دارد. با وجود تنوع موجود در این بازار، پترو (ارز دیجیتال ونزوئلا) دارای ویژگی‌هایی منحصربه‌فرد است که آن را از بقیه متمایز می‌سازد. اما این تفاوت‌ها در چیست؟ خبرگزاری روسی اسپوتنیک در گزارشی به بررسی این مساله پرداخته است:

نیکلاس مادورو (رئیس جمهور ونزوئلا) اعلام کرد که در نخستین روز پیش فروش (عرضه اولیه توکن) پترو، حدود ۷۳۵ میلیون دلار سرمایه جمع‌آوری شد. کارلوس ورگاس یکی از مقامات دولتی این کشور است که مدیریت اجرای این طرح را بر عهده دارد. او به عوامل مختلفی که موجب تفاوت پترو با سایر ارزهای دیجیتال می‌شود اشاره می‌کند.

تفاوت‌های پترو با سایرارزهای دیجیتال

اولین تفاوت به این مساله مربوط می‌شود که پترو با پشتوانه ۵ میلیارد بشکه نفت ذخیره شده ونزوئلا عرضه می‌شود که همین نکته مهم اصلی‌ترین عامل امنیت دارایی خریداران پترو به شمار می‌رود. نفت یک محصول فیزیکی است که در حال حاضر هر بشکه آن ۶۰ دلار قیمت دارد. این در حالی است که قیمت سایر ارزهای دیجیتال موجود در بازار صرفا بر اساس عرضه و تقاضا استوار است. قیمت هر واحد پترو با قیمت هر بشکه نفت ونزوئلا برابر خواهد بود. (برای آشنایی با دلایل نوسان شدید قیمت ارزهای دیجیتال و عوامل موثر در آن می‌توانید مطلب «عوامل موثر در قیمت ارز دیجیتال» را مطالعه بفرمایید)

کارلوس ورگاس می‌گوید:

«اصلی‌ترین نقطه قوت ما این است که ۵ میلیارد بشکه نفت با ارزش ۳۰۰ میلیارد دلار داریم و دولت ما آماده است به هر نوع تقاضایی در هر زمانی پاسخ دهد.»

نرخ این ارز دیجیتال به گونه‌ای طراحی شده که نوسان چندانی نداشته باشد. در واقع دولت ونزوئلا طرحی برای اطمینان از ثبات پترو آماده کرده است. همچنین مقامات این کشور می‌توانند این اطمینان را به خریداران پترو بدهند که هیچ نوسان شدیدی در قیمت این ارز دیجیتال وجود نخواهد داشت. کاربران همچنین می‌توانند مصرف پترو را ردیابی کنند و به همین دلیل امکان پولشویی با آن وجود ندارد.

کارلوس ورگاس می‌گوید:

«مشکل پولشویی همواره معضلی جدی است که هم در نظام ارزهای سنتی و هم ارزهای رمزپایه وجود دارد. با این وجود، روند جهانی گرایش به شفافیت مالی و توجه بیشتر کاربران به این مساله امروزه افزایش یافته است. پترو نیز با توجه به همین الگو طراحی شده است.»

او افزود ونزوئلا از پترو مالیات نیز خواهد گرفت. البته این کار پس از یک دوره موفقت که شرایط برای توسعه این ارز دیجیتال فراهم شد صورت می‌گیرد.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قیمت ارزها

ads