آذر ۷, ۱۴۰۰

پروژه سنگاپور برای مدیریت موقوفات اسلامی با فناوری بلاک چین

  • توسط حامد پاکدامن
  • فوریه 22, 2018
  • 0
پروژه سنگاپور برای مدیریت موقوفات اسلامی با فناوری بلاک چین

یک شرکت سنگاپوری در حال اجرای طرحی به منظور مدرن‌سازی و مدیریت بهتر موقوفات اسلامی است. شرکت سنگاپوری فین‌ترا (Finterra) که در حوزه فین‌تک فعالیت دارد در حال راه‌اندازی یک پلتفرم تامین مالی جمعی است که بر مبنای فناوری دفتر کل دیجیتال یا همان بلاک چین فعالیت دارد. این پلتفرم می‌تواند قراردادهایی هوشمند را بر اساس پروژه‌های مختلف وقفی تعریف کند.

شرکت فین‌ترا امیدوار است به این ترتیب به شیوه‌ای اثربخش‌تر برای جذب پول و نیز مدیریت و انتقال مالکیت موقوفات به منظور تامین مالی پروژه‌های عام‌المنفعه نظیر مسجد، مدرسه و مراکز رفاهی دست یابد.

حمید رشید (بنیانگذار و مدیرعامل این شرکت) در گفتگوی تلفنی با خبرنگار رویترز گفت: «ما می‌خواهیم الگوی مالی جدیدی را برای تامین مالی جمعی و توسعه وقف در پیش گیریم.» این شرکت کار بر روی پلتفرم بلاک چین را در اکتبر ۲۰۱۷ آغاز کرد و پلتفرم آزمایشی در حال حاضر برای برخی موقوفات در سنگاپور، مالزی و اندونزی در حال اجراست. این شرکت امیدوار است در ژوئن ۲۰۱۸ این پروژه را نهایی و آماده بهره‌برداری رسمی کند و پس از آن از ادارات مرتبط با وقف در کشورهای اسلامی نیز برای همکاری دعوت به عمل آورد.

شرکت فین‌ترا به زودی در کوالالامپور میزبان اجلاسی برای بررسی کاربردهای بلاک چین در وقف خواهد بود.

موقوفات در کشورهای اسلامی دربردارنده حجم زیادی از املاک است و برخی کارشناسان از ارزش هزار میلیارد دلاری این املاک سخن می‌گویند.

دارایی‌های وقف شده در بسیاری از موارد به خوبی مورد استفاده قرار نمی‌گیرد و درآمد یا نتیجه قابل توجهی ندارد و دلیل آن نیز معمولا مدیریت غیرموثر موجود است. برخی موقوات حتی برای ادامه کار به کمک‌های مردم نیاز دارند. همچنین از آنجا که دارایی وقف شده با هدفی مشخص وقف می‌شود، تغییر کاربری آن امکان‌پذیر نیست و همین مساله سبب بروز محدودیت‌هایی در استفاده از آنها می‌شود.

با این وجود، بهره‌گیری از بلاک چین و قراردادهای هوشمند می‌تواند به مدیریت هر چه دقیق‌تر آنها کمک کند.

برای آشنایی با فناوری بلاک چین می‌توانید مقاله «بلاک چین به زبان ساده» را مطالعه بفرمایید. همچنین در مطلب دیگری با عنوان «بلاک چین چیست و چگونه عمل می‌کند؟» نیز توضیحات تکمیلی در این باره داده شده است.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قیمت ارزها

ads