آذر ۹, ۱۴۰۱

طرح لنوو برای استفاده از بلاک چین به منظور تایید اصالت اسناد

  • توسط حامد پاکدامن
  • فوریه 20, 2018
  • 0
طرح لنوو برای استفاده از بلاک چین به منظور تایید اصالت اسناد

شرکت چینی لنوو که در زمینه تولید رایانه و انواع تجهیزات دیجیتال به فعالیت می‌پردازد اختراعی را ثبت کرده که در آن با استفاده از یک بلاک چین امن می‌توان به بررسی اصالت اسناد کاغذی پرداخت. این درخواست ثبت اختراع در آگوست ۲۰۱۶ ثبت شده ولی چند روز پیش منتشر شد.

استفاده از امضای دیجیتال که درون سند و به صورت رمزگذاری قرار می‌گیرد می‌تواند این اطمینان را ایجاد کند که سند مذکور پس از امضا شدن تغییر نیافته و جعلی نیست.

در قسمت توضیحات مربوط به این اختراع اعلام شده که یک پردازنده به بررسی نشانه اصالت سند که درون آن سند قرار دارد پرداخته و به این ترتیب، اصل مندرجات سند را از این نشانه استخراج می‌کند. این متن استخراج شده سپس با اصل سند کاغذی انطباق داده می‌شود تا اصالت آن مورد تایید واقع شود.

بر اساس اعلام لنوو این فناوری مبتنی بر بلاک چین در صورت وجود چندین نسخه از سند، به ما نشان می‌دهد که سند در دست ما اصل است یا خیر. همچنین اگر نسخه‌ای جعلی از سند شناسایی شود، این مساله بلافاصله در بلوک موجود در بلاک چین تاثیرگذاشته و آن را یتیم (غیرمعتبر) اعلام می‌کند.

فناوری بلاک چین فرصت خوبی را برای شناسایی اصالت و هویت در اختیار کاربران قرار می‌دهد. برای نمونه بانک یوبی‌اس (UBS) سوئیس در اواخر سال ۲۰۱۷ اعلام کرد که طرحی را برای استفاده از سامانه مبتنی بر بلاک چین برای تعیین هویت کاربران ثبت کرده است.

با وجود اینکه لنوو حدود ۲ سال پیش این طرح را ثبت کرد، اما خبر آن به تازگی منتشر شد. جالب اینجاست که چین چندی پیش، خرید و فروش هر نوع ارز دیجیتال مبتنی بر بلاک چین را در این کشور ممنوع اعلام کرد. با این حال، شرکت‌های این کشور دست از تحقیق و بررسی درباره فناوری بلاک چین برنداشته‌اند.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قیمت ارزها

ads