مرداد ۹, ۱۴۰۰

ارز دیجیتال چه تفاوتی با ارز رمزپایه دارد؟

  • توسط حامد پاکدامن
  • فوریه 11, 2018
  • 0
ارز دیجیتال چه تفاوتی با ارز رمزپایه دارد؟

ارز دیجیتال پولی است که در اینترنت مورد استفاده قرار می‌گیرد. پول دیجیتال فقط به صورت دیجیتال وجود دارد و در دنیای واقعی هیچ معادلی ندارد. ولی با این حال از ویژگی‌های پول رسمی برخوردار است. ارز دیجیتال را درست همانند پول رسمی می‌توان به دست آورد، انتقال داد و یا آن را با ارزهای دیگر مبادله کرد. از ارز دیجیتال می‌توان برای خرید انواع کالا و خدمات نیز استفاده کرد. این نوع ارز فاقد محدودیت جغرافیایی و یا سیاسی هستند و از هر نقطه‌ای از دنیا می‌توان با آن کار کرد.

ارز رمزپایه چیست؟

ارز رمزپایه (Cryptocurrency) که گاهی ارز رمزگذاری شده و ارز رمزی نیز نامیده می‌شود، نوعی ارز دیجیتال است. ارز رمزپایه نوعی دارایی است که از آن به عنوان ابزاری برای تبادلات استفاده می‌شود. این نوع ارز از امنیت بالایی برخوردار است، زیرا به صورت رمزنگاری شده ذخیره و تبادل می‌شود. تبادل این نوع ارز بر اساس یک سری الگوریتم و پروتکل خاص صورت می‌گیرد و به همین دلیل، هیچ واسطه و شخص سومی نمی‌تواند در این مسیر اختلال ایجاد کند. دانش رمزنگاری ترکیبی از چندین حوزه مختلف در دانش است که البته اساس آن نیز بر ریاضی استوار است. ارز رمزپایه از بلاک چین و دفتر کل غیرمتمرکز استفاده می‌کند. این فناوری سبب می‌شود هیچ فرد یا نهادی نتواند شبکه را به خواست خود اداره کرده یا تغییر دهد. در واقع حفاظت از شبکه بر دوش تک تک کاربران قرار دارد.

برای آشنایی بیشتر با فناوری بلاک چین می‌توانید به مطلب «بلاک چین به زبان ساده» مراجعه کنید.

چه تفاوتی میان ارز دیجیتال و ارز رمزپایه وجود دارد؟

با وجود اینکه ارز رمزپایه نوعی ارز دیجیتال است، اما تفاوت‌هایی اساسی بین آنها وجود دارد.

تفاوت‌های ساختاری

ارزهای دیجیتال متمرکز هستند و مدیریت شبکه و تراکنش‌ّهای صورت گرفته در آن توسط مجموعه‌ای از افراد و رایانه‌ها صورت می‌گیرد. در مقابل، ارز رمزپایه ساختاری غیرمتمرکز دارد و مقررات آن توسط اکثریت جمعیت کاربران صورت می‌گیرد.

محرمانه ماندن هویت کاربر

ارزهای دیجیتال هویت کاربران را دریافت می‌کنند. باید تصویری از خود و نیز برخی مدارک رسمی نظیر تصویر گذرنامه را برای استفاده از این نوع ارزها در اختیار سامانه آن قرار دهید. در مقابل، خرید، پس‌انداز و هر نوع عملیات دیگر با ارز رمزپایه نیازی به این موارد ندارد. البته این طور نیست که ارز رمزپایه بتوانند هویت کاربر را کاملا محرمانه نگاه دارد. با وجود اینکه نشانی عمومی کیف پول کاربر فاقد اطلاعاتی نظیر نام، نشانی و غیره است، تراکنش صورت گرفته ثبت می‌شود و نشانی عمومی فرستنده و گیرنده ارز رمزپایه در معرض دید همگان قرار می‌گیرد. به همین دلیل همه تراکنش‌های صورت گرفته قابل پیگیری خواهند بود.

شفافیت

ارز دیجیتال شفافیت ندارد. نمی‌توانید از فرآیند انتقال پول به حساب مورد نظرتان ۱۰۰ درصد آگاه شوید، زیرا فرآیند انتقال پول با ارز دیجیتال محرمانه است. اما ارز رمزپایه این گونه نیست و از آنجا که همه اطلاعات بر روی بلاک چین ثبت می‌شود، همه کاربران شبکه می‌توانند جزییات همه تراکنش‌ها را مشاهده کنند.

باطل اعلام کردن تراکنش

از آنجا که ارز دیجیتال توسط یک مرکز مشخص مدیریت می‌شود، در صورت تقاضای یک کاربر و یا مقامات رسمی و ارایه دلایلی نظیر کلاهبرداری یا پولشویی، امکان ملغی کردن تراکنش صورت گرفته و یا مسدود کردن حساب فرد خاطی وجود دارد. اما از آنجا که ارز رمزپایه توسط جمعیتی از کاربران هدایت می‌شود، احتمال اینکه آنها اجازه دستکاری بلاک چین را بدهند بسیار پایین است.

جنبه‌های قانونی

بیشتر کشورها از چهارچوبی قانونی و تعریف شده برای ارز دیجیتال برخوردارند که برای نمونه می‌توان به مصوبه ۲۰۰۹/۱۱۰/EC اتحادیه اروپا و یا Article 4A of the Uniform Commercial Code  در ایالات متحده اشاره کرد. با این وجود، رویکرد کشورهای مختلف نسبت به ارز رمزپایه در بسیاری موارد نامشخص و حتی گاهی متناقض است.

نقاط قوت و ضعف ارز دیجیتال چیست؟

یک سامانه متمرکز دارای یک مرکزیت واحد است و افرادی هستند که مسئول حفظ سلامت کل سامانه به شمار می‌روند. اگر اشتباهی در تراکنش صورت گیرد، می‌توانید از این شرکت مسئول درخواست رفع مشکل را داشته باشید. اما این درخواست در یک سامانه غیرمتمرکز ناممکن است.از سویی دیگر، شبکه‌های متمرکز انبوهی از اطلاعات محرمانه و شخصی کاربارن هستند که ممکن است مورد دستبرد هکرها قرار گرفته و یا حتی به خاطر برخی مشکلات از بین برود. شبکه‌های غیرمتمرکز چنین مشکلی ندارند. ملغی کردن تراکنش نیز از دیگر تفاوت‌های میان این دو الگو است.

آیا امکان درهم‌آمیزی مزایای این دو وجود دارد؟

بر اساس گزارش مجله فوربز، بیش از دو میلیارد نفر در دنیا از دسترسی به بانک و خدمات بانکی محرومند. بیش از ۵ میلیارد نفر از ساکنان زمین به گوشی همراه دسترسی دارند و روز به روز به تعداد این افراد افزوده می‌شود. به همین دلیل می‌توان خدمات بانکی را در قالب شبکه موبایل عرضه کرد. با بهره‌گیری از ارز رمزپایه و بلاک چین می‌توان از مزایایی نظیر شفافیت، امنیت و غیرمتمرکز بودن بهره برد. پول دیجیتال نیز مزایایی نظیر وجود یک مرکزیت مشخص برای مدیریت و تنظیم مقررات را به همراه دارد.

تلکوین (Telcoin) یکی از نمونه‌های جالب در زمینه تلفیق آنهاست. تلکوین خدمات بانکی را بر بستر مخابرات همراه فراهم می‌کند و امکان استفاده از یک ارز رمزپایه را نیز به کاربران می‌دهد.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قیمت ارزها

ads