مهر ۵, ۱۴۰۱

آینده گردشگری در دستان بلاک چین

  • توسط حامد پاکدامن
  • فوریه 10, 2018
  • 0
آینده گردشگری در دستان بلاک چین

ایلیا ارلوف (Illya Orlov) بر این باور است که فناوری بلاک چین فرصتی ارزشمند را در اختیار فعالان صنعت گردشگری قرار می‌دهد و می‌تواند الگوی مسافرت را به کلی متحول سازد.

آقای ارولوف یکی از بنیانگذاران ترول‌چین (TravelChain) است که امکان تبادل غیرمتمرکز داده‌های مربوط به مقاصد گردشگری و تجربیات مسافران را فراهم می‌سازد. اکنون مسافران می‌توانند با به اشتراک‌گذاری مستقیم تجربیات خود به شکلی مستقیم و امن با شرکت‌های فعال در زمینه سفر کسب درآمد کنند و شرکت‌های حوزه گردشگری نیز می‌توانند محصولات و خدمات جدید خود را به شکلی آسان‌تر از طریق بلاک چین در اختیار مشتریان خود قرار دهند.

ایلیا اورولف توضیح می‌دهد که ترول‌‌چین بر خلاف سایر پلتفرم‌های موجود از بلاک چین مبتنی بر گرافین (grapheme-based blockchain) خودش استفاده می‌کند. به این ترتیب شرکت‌های فعال در حوزه گردشگری می‌توانند مدل کسب‌وکار مد نظر خود را روی این پلتفرم سوار کنند.

تفاوت میان بلاک چین استاندارد و مبتنی بر گرافین این است که دومی به کاربران امکان مشاهده اطلاعات همه قسمت‌های سامانه را می‌دهد و در عین حال اطلاعاتی که باید محرمانه بماند را به شکلی امن رمزگذاری می‌کند. هر یک از کاربران کلید ویژه‌ای برای دسترسی به اطلاعات محرمانه خود دارد.

آقای اورلف می‌گوید: «در حال حاضر هیچ بلاک چینی سریع‌تر و قدرتمند از بلاک چین مبتنی بر گرافین وجود ندارد. افزون بر این، کاربران این فناوری باورهایی مشابه باورهای ما دارند.»

بلاک چین، نردبانی برای گردشگری!

بسیاری از افراد پیش از سفر به بررسی صدها وب‌سایت، وبلاگ، مقاله، نقد و بررسی و یا مشاهده فیلم‌های مربوط به مقصد می‌پردازند. بسیاری از این محتواها توسط میلیون‌ها کاربری که تجربیات خود را به صورت رایگان با دیگران به اشتراک گذاشته‌اند تهیه شده است. اما شاید این کاربران خودشان متوجه نباشند که ارزشی خلق می‌کنند و در عوض آن هیچ پاداشی دریافت نمی‌کنند. تول‌چین دقیقا با هدف حل این مشکل ایجاد شده است.

با این حال، کسانی که قصد سفر دارند تنها کسانی نیستند که می‌توانند از این پلتفرم بهره ببرند. کسب‌وکارهای کوچک و متوسط نیز می‌توانند با دسترسی به این اطلاعات برخی هزینه‌های خود را کاهش دهند، جذابیت بیشتری برای مسافران ایجاد کنند و به سود بیشتری دست یابند.

در ترول‌چین یک ابزار کلیدی با نام «گذرنامه مسافر» (Traveler Passport) وجود دارد. «گذرنامه مسافر» با گذرنامه رسمی که افراد برای سفرهای خارجی خود به همراه می‌برند تفاوت دارد. «گذرنامه مسافر» نشانگر هویت کاربر در ترول‌چین است و به سایر کاربران کمک می‌کند بتوانند یکدیگر را بهتر بشناسند. در واقع «گذرنامه مسافر» نقش پروفایل کاربری را دارد.

بلاک چین تحول در گردشگری

هدف از گنجاندن «گذرنامه مسافر» در این سیستم این است که کاربران از انگیزه کافی برای به اشتراک‌گذاری اطلاعات خود در عوض دریافت پاداش برخوردار باشند. کاربران به ازای به اشتراک گذاری اطلاعاتی درباره علایق خود (نظیر غذا یا تفریح مورد علاقه)، موقعیت، شیوه زندگی یا سفر و نظایر آن، پاداشی به صورت توکن سفر دریافت می‌کنند. حال پرسش اینجاست که «چه کسی به این اطلاعات نیاز دارد و این داده‌ها به چه صورت مصرف می‌شود؟»

آقای اورلف می‌گوید اصلی‌ترین مشتری این اطلاعات، شرکت‌های گردشگری هستند که از پلتفرم ترول‌چین استفاده می‌کنند. این مشتریان اطلاعات وارد شده توسط کاربران را با پرداخت توکن سفر می‌خرند و این توکن‌ها نیز به عنوان پاداش به کاربران می‌رسد.

برای نمونه فرض کنید که شما یک رستوران غذاهای گیاهی دارند و با استفاده از ترول‌چین متوجه می‌شوید ۱۵۰ کاربر گیاهخوار در محله‌ای که در آن مستقر هستید زندگی می‌کنند. می‌توانید اطلاعات بیشتری نظیر ذائقه و نوع غذاهایی که دوست دارند را با پرداخت توکن سفر خریداری کنید. به محض اینکه این اطلاعات را خریداری کردید و توکن‌ها را به سیستم دادید، این توکن‌ها به عنوان پاداش به کاربران داده می‌شود

ایلیا ارلوف بر این باور است که دنیای بلاک چین حول محور بخش گردشگری می‌چرخد. ترول‌بلاک امکان درهم‌آمیزی محصولات و خدمات جدید را بدون سرمایه‌گذاری گسترده و یا تلاش آنچنانی فراهم می‌سازد. او می‌گوید که ترول‌چین رقیب کسی نیست و هدفش فقط ارایه خدمتی به منظور نزدیک‌تر ساختن فعالان گردشگری و مشتریان این حوزه است.

در حال حاضر، مذاکره با فعالان حوزه گردشگری اولویت اصلی برای ترول‌چین به شمار می‌رود و تاکنون چندین قرارداد همکاری با برخی شرکت‌ها نظیر tourister.ru و tvil.ru داشته است. ترول‌چین همچنین به دنبال بهره‌گیری از زیرساخت EOS.io برای برنامه‌های غیرمتمرکز است تا به این ترتیب بتواند قراردادهایی هوشمند را برای کاربران خود ایجاد کند.

ایلیا ارلوف می‌گوید: «پلتفرم‌های بلاک چین نظیر ترول‌چین می‌توانند چشم‌انداز بازار گردشگری را تغییر دهند، زیرا کاربران می‌توانند نقشی فعال در این میان ایفا کرده و ارزشی ایجاد کنند و نیز اطلاعات را بدون نیاز به واسطه به اشتراک بگذارند.»

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قیمت ارزها

ads