دی ۲۹, ۱۴۰۰

پروژه تبدیل پورتوریکو به پایتخت ارز دیجیتال جهان

  • توسط حامد پاکدامن
  • فوریه 10, 2018
  • 0
پروژه تبدیل پورتوریکو به پایتخت ارز دیجیتال جهان

نشریه نیویورک تایمز در گزارشی مفصل به بررسی پروژه گروهی از ثروتمندان دنیای ارز دیجیتال برای تبدیل پورتوریکو به قطب ارز دیجیتال دنیا پرداخته است. تعداد قابل توجهی از سرمایه‌گذاران و علاقمندان از سراسر دنیا به ارزهای رمزپایه به برنامه‌ریزی برای مهاجرت به پورتوریکو مشغولند. این افراد می‌خواهند مرکزی بسیار بزرگ و ویژه ارزهای دیجیتال نظیر بیت کوین در این کشور ایجاد کنند.

برخی از ثروتمندان دنیای ارز دیجیتال (و به ویژه بیت کوین) در حال فروش املاک و دارایی‌های خود به منظور مهاجرت و سرمایه‌گذاری در کشور طوفان‌زده پورتوریکو هستند تا آرمانشهری را برای خود بسازند. بروک پریس (Bruck Pierece) که سرمایه‌گذاری شناخته شده در پروژه‌هایی نظیر Blockchain Capital، EOS و Tether است، سرپرستی این گروه را بر عهده دارد.

فهرست ثروتمندترین افراد در دنیای ارز دیجیتال را اینجا ببینید.

پایتخت ارز دیجیتال دنیا: پورتوپیا یا سول؟

این ثروتمندان واژه جدیدی را به نام «پورتوپیا» (Peurtopia) برای نام این شهر جدید انتخاب کردند. واژه «پورتوپیا» از ترکیب نام کشور «پورتوریکو» و «اتوپیا» (به معنای مدینه فاضله یا آرمانشهر) ایجاد شده است. با این وجود، پس از اینکه این گروه متوجه شدند واژه «پروتوپیا» در لاتین به معنای «محل بازی پسر ابدی» است، نام آن را به سول (Sol) تغییر دادند.

این ثروتمندان به خاطر مالیات‌های فدرال و ایالتی در ایالات متحده که به ثروت آنها اعمال می‌شود، به فکر مهاجرت به پورتوریکو افتاده‌اند. آنها قصد دارند این کشور طوفان‌زده را از ابتدا بسازند و از قابلیت‌های ارز دیجیتال و نیز بلاک چین برای مدیریت همه امور آن استفاده کنند.

شهر سان خوان یکی از گزینه‌ها برای ایجاد قطب جهانی ارز دیجیتال است

شهر سان خوان یکی از گزینه‌ها برای ایجاد قطب جهانی ارز دیجیتال است

این افراد به شدت بر این باورند که فناوری بلاک چین می‌تواند دنیایی متفاوت را بیافریند و به همین دلیل به دنبال اثبات آن در مقیاس کوچک در پورتوریکو هستند. البته انتخاب پورتوریکو ناگهانی نبود و این نهنگ‌های بزرگ (استعاره از میلیونرهای دنیای ارز دیجیتال) بیش از یک سال است که به دنبال موقعیت مکانی مناسبی برای این پروژه بودند.

در ماه سپتامبر ۲۰۱۷ بود که طوفانی سهمگین آسیب‌های شدیدی به زیرساخت‌های این کشور وارد کرد. در عین حال، بالا رفتن شدید قیمت بیت کوین و ارزهای دیجیتال در همین زمان موجب شد پورتوریکو به موقعیتی جذاب برای این سرمایه‌گذاران بدل شود.

هلسی ماینر (Halsey Minor) که بنیانگذار سی‌نت (CNET) است نیز به فکر جابجایی شرکت خود با نام ویدیوکوین (Videocoin) از جزیره کایمن به پورتوریکو افتاده است. او می‌گوید: «طوفان بسیار بدی در این کشور روی‌ داده است. با وجود اینکه این پدیده برای مردم پورتوریکو ناگوار بود، اما شاید نتیجه آن در درازمدت برایشان مطلوب و خوشایند باشد.»

چرا پورتوریکو

پورتوریکو کشوری تقریبا بدون مالیات است. هیچ نوع مالیات بر درآمدی در آن از افراد گرفته نمی‌شود و از آن مهم‌تر اینکه مالیات کسب‌وکارها در آن نیز بسیار مناسب است. در حال حاضر، دولت پورتوریکو نیز از حضور این سرمایه‌گذاران استقبال کرده است.

راب هیل (مدیر یک صندوق سرمایه‌گذاری) که از سال ۲۰۱۳ در این کشور سکونت گزیده است می‌گوید که از این خبر هیچ متعجب نشد. او می‌گوید: «آنها با من تماس گرفتند و گفتند که قصد خرید یک میلیون متر مربع زمین را در پورتوریکو دارند تا بتوانند شهر مورد نظرشان را بسازند.»

هنوز الگوی مورد نظر برای شهر سول مشخص نیست. برخی می‌گویند باید این شهر از اول ساخته شود و برخی دیگر بر این باورند که شهر قدیمی سان خوان در پورتوریکو می‌تواند آغاز خوبی باشد. با یان حال، همه امیدوارند که تصمیم‌گیری به سرعت انجام شده و هر چه سریع‌تر این شهر ساخته شود.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قیمت ارزها

ads