مهر ۵, ۱۴۰۱

استقبال گسترده شرکت‌های نفتی از فناوری بلاک چین

  • توسط حامد پاکدامن
  • فوریه 7, 2018
  • 0
استقبال گسترده شرکت‌های نفتی روی فناوری بلاک چین

بر اساس اعلام گزارش پایگاه خبری اویل‌پرایس (OilPrice) غول صنعت نفت بخشی از سهام استارتاپ «اپلاید بلاک چین» (Applied Blockchain) را خریداری کرده است. هنوز جزییات بیشتری از میزان این سهام منتشر نشده است، اما اقدام مذکور به این استارتاپ مستقر در لندن امکان بررسی کاربردهای فناوری بلاک چین در صنایع نفت و گاز را می‌دهد. (برای آشنایی بیشتر با مفهوم بلاک چین و کاربردهای آن مطلب «بلاک چین به زبان ساده» را مطالعه بفرمایید.)

استارتاپ «اپلاید بلاک چین» حدود سه سال است که در زمینه توسعه بلاک چین برای مشتریان خود در حوزه‌های بانکداری، مخابرات، خودروسازی، ساخت و تولید و نیز هوافضا مشغول است. اقدام اخیر شرکت شل فرصتی برای این استارتاپ به منظور فعالیت در زمینه انرژی فراهم می‌کند. بر اساس اعلام خبرگزاری رویترز، کنسرسیومی متشکل از شرکت‌های شل، بریتیش پترولیوم و ستاتویل مدتی است که بر روی پروژه‌ای برای استفاده از این فناوری در زمینه صنایع نفت و گاز کار می‌کنند.

جوهان کربرز (Johan Krebbers) که از مدیران شرکت شل به شمار می‌رود، بر توان بالقوه بالای بلاک چین در این صنعت تاکید دارد. او می‌گوید: «نرم‌افزارهای بلاک چین از توان بالقوه بالایی برای ایجاد تحول در صنعت انرژی و ساد‌ه‌تر کردن نحوه تعامل ما با تامین‌کنندگان و ارایه خدمت بهتر به مشتریان برخوردارست. سرمایه‌گذاری بر روی بلاک چین بخشی از تعهد ما برای استفاده از فناوری دیجیتال به منظور ایجاد ارزش در فعالیت‌ّهای اصلی‌مان و نیز توسعه مدل‌های جدید کسب‌وکار است.»

شل تنها شرکت حوزه انرژي نیست که به فناوری بلاک چین چشم دوخته است. سال گذشته گزارشی منتشر شد مبنی بر اینکه مرکز تجارت مرکوریا (Mercuria) با دو بانک آی‌ان‌جی (ING) و سوسیته جنرال (Societe Generale)  به دنبال استفاده از بلاک چین برای تجارت نفت هستند. کارشناسان بر این باورند که بهره‌گیری از فناوری بلاک چین در صنعت نفت و گاز، فرصت‌های متعددی را برای بهبود وضعیت پرداخت‌های بین‌المللی، امور مربوط به ثبت مدارک، مدیریت زنجیره تامین و نیز قراردادهای هوشمند را فراهم می‌کند.

با وجود اینکه فناوری بلاک چین با عرضه بیت کوین شکل گرفت و ارزهای دیگر دیجیتال نیز از آن پیروی کردند، کاربردهای فراوانی در حوزه‌های مختلف دیگر دارد. برای نمونه، بانک‌ها می‌توانند از بلاک چین برای افزایش کارایی خود استفاده کنند. همچنین بهره‌گیری از این فعالیت به افزایش شفافیت و کاهش هزینه‌ها در زمینه ثبت املاک و نیز ارایه خدمات بهتر به مشتریان وفادار استفاده می‌شود.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قیمت ارزها

ads