خرداد ۳, ۱۴۰۱

ممنوعیت کامل خرید و فروش بیت کوین و ارز دیجیتال در چین

  • توسط حامد پاکدامن
  • فوریه 6, 2018
  • 0
ممنوعیت کامل خرید و فروش ارز دیجیتال در چین

رسانه‌های چین از تصمیم قانون‌گذاران این کشور برای ممنوعیت هر نوع خرید و فروش بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال، حتی از طریق صرافی‌های دیجیتال خارجی خبر دادند. این تصمیم چین که با هدف کاهش مخاطرات ناشی از این ارزها اتخاذ شد، بلافاصله بر روی بازار ارزهای رمزگذاری شده تاثیر گذاشت و قیمت بیت کوین و ۵۰ ارز دیجیتال برتر در بازار به شدت سقوط کرد.

البته پیش از این نیز، حکومت چین ممنوعیت خرید و فروش در خودپردازهای بیت کوین و وبسایت‌های صرافی آنلاین داخل این کشور و نیز هر نوع عرضه اولیه سکه را اعلام کرده بود. با این وجود، اندکی پس از این قانون، علاقه‌مندان به صرافی‌های آنلاین مستقر در هنگ کنگ، ژاپن و سنگاپور هجوم بردند و در این وب‌سایت‌ّها به خرید و فروش ارز دیجیتال پرداختند.

اما چین این بار قصد دارد از شبکه جامع فیلترینگ خود که «دیوار آتش بزرگ چین» (The Gtreat Firewall of China) نام دارد برای ایجاد مانع برای دسترسی شهروندانش به صرافی‌های دیجیتال استفاده کند. این سامانه به دو شکل ممنوعیت دسترسی به یک سری وب‌سایت‌ّهای مشخص و نیز ممنوعیت دسترسی به یک سری کلمات کلیدی خاص عمل می‌کند. با این وجود، شاید علاقه‌مندان به ارزهای دیجیتال در چین بخواهند از روش‌ّهای دیگری این قانون جدید را دور بزنند.

اقدام جدید چین برای ممنوعیت هر نوع خرید و فروش بیت کوین و ارزهای دیجیتال دیگر پس از آن صورت گرفت که مدیران ارشد این کشور به ناکارآمدی قانون قبلی در زمینه ممنوعیت خرید و فروش توسط صرافی‌های داخلی پی‌ بردند.

چین یکی از اصلی‌ترین مناطق دنیا برای استخراج بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال است و ارزان بودن قیمت برق اصلی‌ترین دلیل آن به شمار می‌رود. هنوز مشخص نیست با این تصمیم جدید، چه آینده‌ای در انتظار فعالان در زمینه ماینینگ بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال وجود دارد.

با این وجود، شاید قضاوت درباره میزان کارایی این تصمیم جدید زود باشد و کاربران چینی بخواهند از شیوه‌های مختلف این محدودیت جدید را دور بزنند.

 

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قیمت ارزها

ads