اردیبهشت ۲۶, ۱۴۰۰

نقش کلیدی بلاک چین در گسترش انرژی‌های پاک

  • توسط samsam
  • فوریه 4, 2018
  • 0
نقش کلیدی بلاک چین در گسترش انرژي‌های پاک

‌بیت کوین یک ارز دیجیتال است که از نظر بسیاری از کارشناسان، هر روز انرژی الکتریکی زیادی صرف استخراج (ماینینگ) آن می‌شود. این انرژی الکتریکی مصرفی برای استخراج بیت کوین معمولا در نیروگاه‌‌های مبتنی بر سوخت‌های فسیلی تولید می‌شود و در نتیجه،‌ حجم زیادی دی اکسید کربن وارد جو می‌شود. اما جالب اینجاست که فناوری بلاک چین (که اساس بیت کوین است) می‌تواند به گسترش استفاده از انرژی‌های پاک بیانجامد.

یکی از مشکلات اساسی در زمینه مدیریت پدیده تغییرات اقلیمی این است که سیستم تولید و توزیع انرژی به شدت تمرکرگراست. این در حالی است که فناوری‌هایی که می‌توان به کاهش تولید گازهای گلخانه‌ای و تولید انرژی‌های پاک بپردازند معمولا در ابعاد خرد بوده و غیرمتمرکز هستند. برای مثال، به خاطر کاهش قابل توجه پنل‌های خورشیدی در چند سال اخیر، بسیاری از افراد این پنل‌ها را بر روی بام خانه خود نصب می‌کنند. در نتیجه با انبوهی از مراکز کوچک تولید برق روبرو هستیم.

این افراد به دنبال راهی برای فروش مازاد برق خود هستند. در بسیاری از مناطق دنیا، امکان فرستادن این برق مازاد به شبکه سراسری برق وجود دارد. اما این سیستم چندان کارآمد نیست و نمی‌تواند بهره‌وری مناسبی داشته باشد.

بلاک چین برای مدیریت بهتر انرژی پاک

در این میان، یک استارتاپ در ایالات متحده با نام «لو۳ انرژی» (LO3 Energy) راه‌حلی جذاب برای این مساله یافت. این شرکت با حذف واسطه (شبکه سراسری توزیع برق) به صاحبان پنل‌های خورشیدی خانگی امکان فروش مستقیم برق تولیدی به ساختمان‌های دیگر را می‌دهد. به این ترتیب هر تولیدکننده خرد به جای اینکه برق خود را به شرکت مرکزی برق (که شاید فاصله زیادی هم با او داشته باشد) بفروشد، می‌تواند برق مازاد خود را به خانه‌هایی که در همان منطقه قرار دارند عرضه کند.

بلاک چین همچنین می‌تواند برای تسهیل فرآیند خرید و فروش کربن نیز کاربرد داشته باشد. بسیاری از کشورهای دنیا و نیز برخی از ایالت‌ها در ایالات متحده، سقف مشخصی برای تولید کربن را برای شرکت‌ها تعیین می‌کنند. اگر یک شرکت کمتر از میزان تعیین شده آلاینده کربنی تولید کند، می‌تواند میزان باقیمانده را به شرکتی دیگر (که از سقف مجاز تولید آلاینده کربنی فراتر رفته) بفروشد. البته همه این تبادلات باید با وساطت دولت صورت گیرد.

در حال حاضر شرکت آی‌بی‌ام (IBM) و نیز یک شرکت چینی در حال کار بر روی برنامه‌هایی مبتنی بر بلاک چین هستند که به کسب‌وکار امکان می‌دهد بدون نیاز به دولت، به صورت مستقیم این سهمیه کربن را خرید و فروش کنند. بهره‌گیری از فناوری بلاک چین موجب شفافیت در همه تبادلات شده و دولت و نیز سایر شرکت‌ّها می‌توانند از محتوای تبادل شده آگاهی یابند.

تبادل مستقیم کربن فقط یکی از کاربردهای سودمند بلاک چین است. بلاک چین کاربردهای متعدد دیگری نیز دارد که برای نمونه می‌توان به تامین مالی جمعی پروژه‌های انرژی تجدیدپذیر و یا حتی ایجاد اپلیکیشن‌هایی برای تشویق مردم به مصرف کمتر انرژی اشاره کرد.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قیمت ارزها

ads
این وب سایت به فروش میرسد ۰۹۱۷۷۸۷۹۹۸۶