تیر ۱۰, ۱۴۰۱

انقلاب بلاک چین

  • توسط حامد پاکدامن
  • فوریه 3, 2018
  • 0
انقلاب بلاک چین: چطور فناوری پس‌زمینه بیت کوین در حال تغییر پول، کسب‌وکار و دنیاست

چند سالی است یک فناوری که احتمالا بیشترین تاثیر را بر اقتصاد جهان خواهد گذاشت وارد میدان شده است. اشتباه نکنید! این فناوری به خودروهای بدون راننده، انرژی خورشیدی یا هوش مصنوعی ارتباطی ندارد. این فناوری بلاک چین نامیده می‌شود. کتاب «انقلاب بلاک چین: چطور فناوری پس‌زمینه بیت کوین در حال تغییر پول، کسب‌وکار و دنیاست» (Blockchain Revolution: How the Technology Behind Bitcoin Is Changing Money, Business, and the World ) دقیقا به همین موضوع می‌پردازد.

نسل اول انقلاب دیجیتال، اینترنت اطلاعات را برایمان به ارمغان آورد. نسل دوم این انقلاب نیز که از بلاک چین بهره‌ می‌برد، اینترنت ارزش (Internet of Value) را برایمان به همراه خواهد آورد. اینترنت ارزش یک پلتفرم جدید و توزیع شده است که می‌تواند دنیای کسب‌وکار را متحول ساخته و ارتباطات انسانی را متحول کند.

بلاک چین یک پروتکل هوشمندانه و تحول‌آفرین است که امکان انجام تراکنش‌ها را به صورت آنی، ایمن و محرمانه فراهم می‌سازد. اطلاعات همه تراکنش‌های صورت گرفته در یک دفتر کل توزیع شده ثبت می‌شود. این اطلاعات غیرقابل دستکاری و هک خواهد بود. با وجود اینکه بلاک چین ابتدا برای بیت کوین و نیز انواع دیگری از ارز دیجیتال به کار گرفته شد، کاربردهای متعددی برای ان وجود دارد که می‌تواند جنبه‌های مختلف زندگی انسان، از ثبت تولد و مرگ گرفته تا ثبت املاک، انتخابات و بیمه را شامل شود.

این فناوری به صورت رمزگذاری شده عمل کرده و چند سال است که مورد استفاده قرار گرفته است. همچنین حوزه‌های جدیدی به سمت استفاده از آن روی آورده‌آند. برای نمونه بسیاری از بانک‌های بزرگ دنیا برنامه‌هایی برای استفاده از فناوری بلاک چین در نظام مالی خود دارند.

بلاک چین نیز همانند هر نوآوری دیگر، به سود عده‌ای و به ضرر عده‌ای دیگر خواهد بود. به همین دلیل، لازم است به پیامدهایی که این فناوری تحول‌آفرین می‌تواند برای سایر حوزه‌ها داشته باشد نیز توجه کرد.

دان تیپاسکات (Don Tapescott) که نویسنده کتاب پرفروش ویکینومیکس (Wikinomics) است و نیز پسرش الکس تیپاسکات (Alex Tapescott) که کارشناس حوزه بلاک چین است نویسندگان این کتاب هستند.

این کتاب در ۳۶۸ صفحه در ۱۰ می ۲۰۱۶ منتشر شد.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قیمت ارزها

ads