آذر ۱۴, ۱۳۹۹

رپیل به دنبال راه‌اندازی اینترنت ارزش (Internet of Value)

  • توسط samsam
  • ژانویه 28, 2018
  • 0
ریپل در پی راه اندازی اینترنت ارزش

رپیل (Ripple) یک ارز دیجیتال یا بهتر بگوییم، یک ارز مرزپایه است که در سال‌های اخیر بسیار مورد توجه قرار گرفته است. اما رپیل یک عملکرد دیگر نیز دارد که آن هم پلتفرمی است که برای مبادله مالی آسان در اختیار کاربران قرار می‌دهد. این پلتفرم بخشی از چشم‌انداز بلندمدت ریپل برای ایجاد شبکه‌ای گسترده برای تبادل هر نوع ارزش است که در اصطلاح «اینترنت ارزش» (Internet of Value) نامیده می‌شود. رپیل در وبسایت رسمی خود اطلاعات بیشتری در این باره ارایه می‌دهد. آنچه می‌خوانید ترجمه مطلبی است که در این وبسایت درج شده است.

اینترنت ارزش : تعریف و مزایای آن

ویلیام موگایار (William Mougayar) که یک سرمایه‌گذار مخاطره‌پذیر برجسته است می‌گوید که بلاک چین پس از وب، دومین تحول تحول شگفت‌انگیز در اینترنت محسوب می‌شود. واژه «بلاک چین» بیشتر افراد را به یاد بیت کوین می‌اندازد. اما آنچه نظر موگویار و بسیاری دیگر از کارشناسان را به بلاک چین جذب می‌کند، قابلیت‌هایی است که این فناوری دارد و فراتر از تراکنش‌های مربوط به ارزهای دیجیتال است. این قابلیت‌ها را می‌توان «اینترنت ارزش» نامید. (اگر با مفهوم «بلاک چین» آشنایی ندارید، شاید بهتر باشد ابتدا به مطالعه مطلب «بلاک چین به زبان ساده» بپردازید.)

اینترنت ارزش چیست؟

در چشم‌اندازی که داریم، «ارزش» باید همان سرعتی که «اطلاعات» تبادل می‌شود، از جایی به جای دیگر انتقال یابد. با وجود اینکه اطلاعات با سرعتی بسیار بالا و تقریبا به شکلی آنی در دنیا جابجا می‌شود،‌هنوز انجام یک تراکنش مالی برای جابجایی پول از یک کشور یه کشوری دیگر، فرآیندی پرهزینه و حتی گاهی غیرقابل اعتماد است. در ایالات متحده تکمیل فرآیند انتقال پول به کشوری دیگر بین ۳ تا ۵ روز به درازا می‌انجامد. همچنین میزان بروز خطا در این فرآیند نیز ۵ درصد است و متوجه هزینه انتقال پول هم ۴۲ دلار است. هر سال حدود ۱۸۰ هزار میلیارد دلار بین کشورهای مختلف پول مبادله می‌شود که هزینه همه آنها روی هم رفته بیش از ۱۷۰۰ میلیارد دلار است.

انتقال هر نوع ارزش (نظیر پرداخت‌های خارجی) با استفاده از اینترنت ارزش به شکل آنی روی خواهد داد. به کلامی دیگر، پول را می‌توان با همان سرعتی که متن، تصویر و یا فیلم را به صورت آنلاین به فردی دیگر می‌رسانیم، به دیگران انتقال دهیم. اینترنت ارزش امکان تبادل هر نوع دارایی (نظیر سهام، رای، مالکیت معنوی، موسیقی، یافته‌های علمی و …)‌ را در اختیارمان قرار خواهد داد.

فناوری بلاک چین در خدمت تبادل ارزش

تا همین اواخر، خرید، فروش یا تبادل همه این دارایی‌ها نیازمند یک واسطه نظیر بانک، بازار (اعم از فیزیکی یا مجازی)،‌ موسسات مالی و سایر خدمات رزرو ارایه شده از سوی شخص ثالث (نظیر ایر بی‌ان‌بی) بود. فناوری بلاک چین در ریپل این امکان را فراهم می‌سازد که یک نفر بتواند دارایی مشخصی را بدون هیچ نوع واسطه‌ای به دیگران بفرستد. این تبادل کاملا معتیر، دایمی و بی‌نقص خواهد بود. به این ترتیب، ارزش را می‌توان با همان سرعت تبادل اطلاعات به هر جای دیگری در دنیا فرستاد.

ریپل در پی راه‌اندازی اینترنت ارزش با استفاده از پروتکل بین دفتر کلی است.

ریپل در پی راه‌اندازی اینترنت ارزش با استفاده از پروتکل بین دفتر کلی است.

رثبونز (یک شرکت فعال در حوزه مدیریت سرمایه‌گذاری) این توان بالقوه را این گونه توصیف می‌کند:

«اینترنت ارزش همان کاری که اینترنت برای اطلاعات انجام می‌دهد را برای ارزش به انجام می‌رساند: کنترل غیرمتمرکز، از بین بردن عدم تقارن و تغییر شیوه انتقال هر چیزی. از انتقال پول گرفته تا تبادل دارایی، از خدمات بیمه سلامت گرفته تا دانلود موسیقی و همکاری و به اشتراک‌گذاری منابع، بلاک چین وعده توانمندسازی، توان‌افزایی و تحول در همه این حوزه‌ها را می‌دهد. یک دگرگونی در راه است.»

البته مدتی است کاربردهای شگفت‌انگیز بلاک چین در حوزه‌های مختلف آغاز شده است. برای نمونه نزدک (که یکی از بازارهای سهام در ایالات متحده است) از فناوری بلاک چین برای کمک به شرکت‌ها به منظور مدیریت بهتر سهام استفاده می‌کند. همچنین کشور استونی نیز از این فناوری برای ذخیره ایمن اطلاعات پزشکی و سلامت بیش از یک میلیون از شهروندان خود در مراکزداده مختلف بهره می‌برد. خطوط هوایی پیچ ایوییشن ژاین نیز سومین شرکت هواپیمایی است که بیت کوین را به عنوان یکی از شیوه‌های پرداخت هزینه سفر می‌پذیرد.

اهمیت پیونددهی بین بلاک چین ‌ها

در حال حاضر چندین دسته بلاک چین در دنیا فعال هستند که الزاما بهم ارتباطی ندارند و به همین دلیل کاربران نمی‌توانند دارایی‌های مد نظر خود را همانند شیوه تبادل اطلاعات در اینترنت بین آنها به راحتی مبادله کنند. برای اینکه اینترنت ارزش بتواند به یک واقعیت بدل شود، استانداردهای صنایع باید اندکی تغییر یابد تا به این ترتیب فعالان مختلف حاضر در دنیای تبادلات مالی بتوانند بیشتر با یکدیگر هماهنگ شوند.

به همین دلیل است که ریپل در کنار سایر موسسات مالی و واسطه‌های پرداخت (که تعدادشان رو به فزونی است) از «پروتکل بین دفترکلی» (InterLedger Protocol) که به صورت خلاصه ILP نامیده می‌شود حمایت می‌کند. این پروتکل می‌تواند امکان تعامل بین دفاترکل و شبکه‌های مختلف را فراهم کند. «پروتکل بین دفترکلی» را می‌توان همانند پروتکل http به کار رفته در نشانی وب دانست که استانداری بین‌المللی برای تبادل اطلاعات به صورت‌ آنلاین شده است.

«پروتکل بین دفترکلی» می‌تواند امکان تبادل انواع دارایی‌های با ارزش، از جمله ارزهای دیجیتالی نظیر XRP و ارزهای رسمی نظیر دلار یا یورو و  نیز سایر اسناد بهادار (نظیر سهام، قراردادها و …) را بین کاربران فراهم سازد.

چشم‌انداز ریپل برای عصر دوم اینترنت

ما در ریپل بر این باوریم که ارزشمندترین فایده اینترنت ارزش در پرداخت‌ها خواهد بود. ما با بهره‌گیری از فناوری بلاک چین، تجربه‌ای بدون دردسر را برای ارسال پول به سراسر دنیا برای کاربران فراهم می‌کنیم. سریع‌تر، ارزان‌تر و قابل اعتمادتر کردن پرداخت‌ها مزیت‌های زیادی برای مشتریان، شرکت‌ها، بانک‌ها و دولت‌ها دارد و در عین حال پروتکلی استاندارد برایبرای ارتباط بین شبکه های مختلف برای تبادل داده‌ فراهم می‌شود. به این ترتیب:

  • میلیاردها نفر در سراسر دنیا می‌توانند با یکدیگر تبادل مالی داشته باشند.
  • کسب‌وکارها و صنایع کاملا جدیدی شکل خواهد گرفت.
  • میلیون‌ها مشتری بدون دسترسی به بانک (به ویژه در کشورهای محروم) به این خدمات دسترسی می‌یابند.

ما بر این باوریم که این فرآیند استاندارسازی (و هماهنگی بین بلاک چین‌های مختلف) تاثیری دگرگون‌ساز بر دنیای ما خواهد داشت. این تاثیر احتمالا مشابه تاثیر انقلاب حمل و نقل در دهه ۱۹۵۰ بود که روند جهانی سازی را تسریع کرد. این تحول همچنین مشابه استانداردسازی پروتکل‌های وب در دهه ۱۹۸۰ که اقتصاد مبتنی بر اطلاعات دیجیتالی را برایمان به همراه آورد خواهد بود.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قیمت ارزها