مهر ۵, ۱۴۰۱

بلاک چین به زبان ساده

  • توسط حامد پاکدامن
  • ژانویه 28, 2018
  • 0
فناوری بلاک چین به زبان ساده

شاید شما هم شنیده باشید که بیت کوین بر یک فناوری به نام بلاک چین (Blockchain) استوار است. اما واقعیت این است که بلاک چین فقط به بیت کوین محدود نمی‌شود و هر نوع ارز دیجیتال دیگر نیز بر پایه همین فناوری ساخته شده است. اما بلاک چین چیست و چرا بسیاری از کارشناسان اقتصادی و فناوری شیفته آن هستند؟ در این مطلب درباره بلاک چین به زبان ساده توضیحاتی داده شده است.

بلاک چین چیست؟

بیشتر افراد برای انجام یک تراکنش مالی از یک واسطه نظیر بانک استفاده می‌کنیم. اما بلاک چین این امکان را به خریداران و فروشندگان (ارسال‌کنندگان و دریافت‌کنندگان پول مجازی) می‌دهد که به صورت مستقیم با هم در ارتباط باشند و نیاز به یک شخص ثالث به عنوان واسطه از بین برود. این شکل از تراکنش را «همتا به همتا» می‌نامند.

بلاک چین از رمزنگاری به منظور ایجاد امنیت در تبادلات استفاده می‌کند. بر خلاف سیستم‌های بانکی که در یک موقعیت مشخص مستقر هستند و در اصطلاح متمرکز عمل می‌کنند، مرکز‌داده‌ای که بلاک چین‌ها در آن قرار دارند کاملا غیرمتمرکز بوده و در سراسر جهان پخش هستند. محل نگهداری بلاک چین‌ها را در اصطلاح «دفتر کل توزیع شده» می‌نامند. این دفتر کل به گونه‌ای است که هر کسی در شبکه می‌تواند جزییات آن را مشاهده کند. این شبکه در واقع زنجیره‌ای از رایانه‌هایی است که درستی تراکنش‌های صورت گرفته بین شما و طرف مقابل‌تان را تایید می‌کنند و پس از تایید، آن را نیز به بلاک چین اضافه می‌کنند.

عملکرد بلاک چین به زبان ساده

بیایید برای درک بهتر کارکرد بلاک چین به زبان ساده باید به بیت کوین بپردازیم. بلاک چین در واقع اطلاعات و جزییات تک تک تراکنش‌های صورت گرفته با این ارز دیجیتال را در خود ذخیره می‌کند و اگر یک کاربر بخواهد از یک بیت کوین بیش از دو بار استفاده کند (یعنی کلاهبرداری کند) جلوی آن را می‌گیرد.

نمودار عملکرد بلاکچین در بیت کوین و چندین ارز دیجیتال دیگر

نمودار عملکرد بلاکچین در بیت کوین و چندین ارز دیجیتال دیگر

چرا بلاک چین این قدر اهمیت دارد؟

فناوری بلاک چین تقریبا می‌تواند در هر نوع تراکنش از جمله نقل و انتقال پول، کالا یا املاک کاربرد داشته باشد. کاربردهای بالقوه این فناوری نامحدود است و از جمع آوری مالیات تا توانمندسازی مهاجران برای ارسال دول با خانواده‌های خود در کشورهای محرومی که سیستم بانکی ضعیفی دارند قابل استفاده است.

بلاک چین همچنین می‌تواند به جلوگیری از کلاهبرداری بیانجامد،‌ زیرا هر نوع معامله صورت گرفته در آن ثبت شده و جزییات آن در دفتر کل درج می‌شود و همه می‌توانند به این جزییات دسترسی داشته باشند.

چه کسانی می‌توانند از بلاک چین استفاده کنند؟

اگر بلاک چین بیشتر در دنیا مورد استفاده قرار گیرد، هر کسی که به اینترنت دسترسی دارد می‌تواند از آن برای در تراکنش‌های خود استفاده کند. در حال حاضر سهم بسیار اندکی از تولید ناخالص ملی در جهان (حدود ۲۵ هزارم درصد یا ۲۰ میلیارد دلار) از بلاک چین استفاده می‌کنند.

با این وجود پژوهش‌ها نشانگر افزایش استفاده از این فناوری در دهه آینده است، زیرا بانک‌ها، شرکت‌های بیمه و شرکت‌‌های فناوری علاقه زیادی به استفاده از آن به عنوان ابزاری برای کاهش هزینه‌ها و افزایش کیفیت خدمات خود نشان می‌دهند. شرکت‌هایی نظیر UBS، مایکروسافت، IBM و PwC‌ از جمله شرکت‌های مشتاق به بهره‌گیری از این فناوری هستند. بانک‌های دنیا نیز در چند سال اخیر سرمایه‌گذاری قابل توجهی را برای بهره‌گیری از این فناوری به انجام رسانده‌اند.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قیمت ارزها

ads