اردیبهشت ۲۵, ۱۴۰۰

ترکیب اینترنت اشیاء و بلاک چین: تحولی اساسی در دنیای فناوری

  • توسط samsam
  • ژانویه 27, 2018
  • 0
ترکیب دو فناوری اینترنت اشیاء و بلاک چین

«اینترنت اشیاء» و «بلاک چین» دو فناوری دگرگون‌ساز و جدید هستند که در سال‌های اخیر توجه بسیاری از کارشناسان و سرمایه‌گذاران را به خود جلب کرده‌اند. اما این دو فناوری چه ارتباطی به هم دارند؟ شاید در نگاه اول، این دو هیچ ربطی به هم نداشته باشند. اما این گونه نیست و ترکیب این دو می‌تواند به پدیدار شدن تحولاتی ارزشمند در جهان فناوری بیانجامد.

امنیت در اینترنت اشیاء با فناوری بلاک چین

اصلی‌ترین حوزه‌ای که می‌تواند این دو فناوری را به هم مربوط سازد، به مساله امنیت مربوط می‌شود. از نظر بسیاری از شرکت‌‌ها، بلاک چین یک شیوه موثر برای تامین امنیت دستگاه‌ها، نرم‌افزارها و پلتفرم‌های اینترنت اشیاء به شمار می‌رود. این شیوه نه تنها غیرمتمرکز است،‌ بلکه از قابلیت مقیاس‌پذیری قابل توجهی نیز برخوردار است.

چند هفته پیش بود که شرکت آی‌بی‌ام (IBM) به پتانسیل بلاک چین برای بهره‌مندی هر چه بیشتر از ارزش عملیاتی و اقتصادی نهفته در اینترنت اشیاء اشاره کرد. ترکیب اینترنت اشیاء و بلاک چین امکان رهگیری و ثبت سابقه هر یک از اجزای موجود در شبکه اینترنت اشیاء و نیز امکان بهره‌گیری از قراردادهای هوشمند را فراهم می‌کند. بلاک چین همچنین بستری زیرساختی برای ارتباط مستقیم (همتا به همتا) میان دو دستگاه برای انتقال اطلاعات یا پول را به شکلی امن و دارای ضمانت اجرایی مهیا می‌سازد.

اینترنت اشیاء و بلاک چین

شرکت آی‌بی‌ام مدتی پیش همایشی را با نام «ترکیب اینترنت اشیاء و بلاک چین با هدف ایجاد اعتماد بیشتر» برگزار کرد. هدف از این همایش، درک مزایا و موانع بلاک چین به عنوان یک فناوری عمومی، غیرمتمرکز و خودکار که می‌تواند به عنوان بستری اساسی برای راه‌حل‌های اینترنت اشیاء عمل کند بود.

مایکل کیسی (مشاور ارشد برنامه ارز دیجیتال موسسه فناوری ماساچوست) یکی از سخنرانان این همایش بود. او بلاک چین را «ماشین واقعیت» دانست. کریستین کاتالینی (اقتصاددان و استاد موسسه فناوری ماساچوست) نیز بر این باور بود که بلاک چین از «دیدگاه اکوسیستمی» برای کاهش قابل توجه هزینه‌های تایید و نیز هزینه شبکه برای انواع مختلفی از تراکنش (از جمله تراکنش‌های اینترنت اشیاء) استفاده می‌کند، بدون اینکه قدرت زیادی را در دست یک فرد یا گروه خاص قرار دهد. به این ترتیب، شبکه اینترنت اشیاء در برابر حملات مختلف از امنیت بالاتری برخوردار خواهد بود.

جسون کامپتون (از شرکت دل) سال گذشته در جایی نوشت که بلاک چین یک جایگزین جذاب برای رویکردهای معمول امنیت در شبکه اینترنت اشیاء به شمار می‌رود. از آنجا که بلاک چین به شکلی غیرمتمرکز کنترل می‌شود، الگوی مقیاس‌پذیرتر از سایر شیوه‌ها دارد. با این وجود، حل مشکلات امنیتی مربوط به بلاک چین در شبکه اینترنت اشیاء به مراتب دشوارتر از حل مشکلات مرتبط با بیت کوین خواهد بود.

بلاک چین، فراتر از امنیت در اینترنت اشیاء

بلاک چین فقط برای افزایش امنیت اینترنت اشیاء کاربرد ندارد، بلکه می‌تواند به افزایش قابلیت‌ها و نیز کاهش هزینه‌های آن بیانجامد. از آنجا که بلاک چین برای نظارت بر تراکنش‌ و تعاملات بین دو یا چند طرف طراحی شده است، به خوبی برای فرآیندهای اینترنت اشیاء نیز کاربرد دارد و برای نمونه می‌توان به قراردادهای هوشمندی اشاره کرد که به شکل خودکار در صورت تامین شروط قید شده اجرا می‌شود.

اینترنت اشیاء و بلاک چین

چهار کاربرد بلاک چین در اینترنت اشیاء

واقعیت آن است که بهره‌گیری از بلاک چین برای اینترنت اشیاء پدیده جدیدی نیست و مدتی است برخی شرکت‌ها به آن روی آورده‌اند. به طور کلی، کاربردهای بلاک چین در اینترنت اشیاء را می‌توان به چهار دسته زیر تقسیم کرد:

۱. ایجاد اعتماد

۲. کاهش هزینه

۳. افزایش سرعت تبادل داده‌ها

۴. امنیت مقیاس‌پذیر

نمونه‌هایی واقعی از ترکیب اینترنت اشیاء و بلاک چین

شرکت خودروسازی هیوندا (کره جنوبی) از یک استارتاپ با نام اچ‌دی‌ای‌سی (HDAC) که مخفف عبارت «ارز دارایی دیجیتال هیوندای» (Hyundai Digital Asset Currency) است حمایت می‌کند. این استارتاپ در حال طراحی یک بلاک چین ویژه و اختصاصی برای اینترنت اشیاء است.

یک استارتاپ فعال دیگر در حوزه بلاک چین با نام فیلامنت (Filemant) نیز خبر از طراحی تراشه‌ای داده که به دستگاه‌های موجود در شبکه اینترنت اشیاء صنعتی امکان کار با فناوری‌های مختلف بلاک چین را می‌دهد. هدف از طراحی این تراشه، فراهم ساختن امکان ارسال اطلاعات به صورت مستقیم از حسگرها به بلاک چین است.

مثال‌های بالا فقط چند نمونه از کاربردهای بلاک چین در اینترنت اشیاء است و بی تردید کاربردهای دیگری نیز برای آن عرضه خواهد شد. البته همچنان مشکلاتی عملیاتی نیز در این مسیر پدیدار خواهد شد. با این وجود، شتاب کنونی پیشرفت این دو فناوری، آینده‌ای روشن را برای ترکیب آنها رقم می‌زند.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قیمت ارزها

ads
این وب سایت به فروش میرسد ۰۹۱۷۷۸۷۹۹۸۶