آذر ۵, ۱۴۰۱

آلت کوین (altcoin)

  • توسط حامد پاکدامن
  • ژانویه 27, 2018
  • 0
آلت کوین ارز دیجیتال

آلت کوین ها (altcoins) نوعی ارز دیجیتال یا بهتر بگوییم ارز رمزنگاری شده هستند که پس از موفقیت بیت کوین وارد بازار شدند. تیم‌های به وجود آورنده هر آلت کوین معمولا آن را یک ارز دیجیتال بهتر از بیت کوین اعلام می‌کنند. موفقیت بیت کوین به عنوان نخستین ارز دیجیتال همتا به همتا، راه را برای ارزهای دیجیتال بعدی هموار کرد. بسیاری از آلت کوین ها می‌کوشند فاقد محدودیت‌های بیت کوین باشند و از مزایایی رقابتی در برابر بیت کوین برخوردار شوند. تاکنون تعداد زیادی آلت کوین وارد بازار شده است.

واکاوی آلت کوین

آلت‌کوین (altcoin) ترکیبی از دو واژه «آلت» (مخفف alternative و به معنای «جایگزین») و کوین (به معنای سکه) است. خلاصه اینکه آلت کوین را می‌توان یک دسته ارز دیجیتال دانست که جایگزین بیت کوین شده است. ارزهای رمزنگاری شده زیادی پس از موفقیت بیت کوین پدیدار شدند و سعی می‌کنند به نیازی که در این بازار وجود دارد پاسخ دهند.

بسیاری از آلت کوین ها بر اساس چهارچوبی که اولین بار توسط بیت کوین طراحی شده عمل می‌کنند. به کلامی دیگر، بیشتر آلت کوین ها به شکل همتا به همتا عمل کرده، دربردارنده فرآیند استخراج (ماینینگ) بوده و شیوه‌ای کم‌هزینه برای نقل و انتقال پول در فضای وب به شمار می‌روند. با این وجود، تفاوت‌هایی اساسی میان آنها وجود دارد.

قیمت آلت کوین ها نیز همانند قیمت بیت کوین در نوسان است

قیمت آلت کوین ها نیز همانند قیمت بیت کوین در نوسان است

رقبای قدرتمند بیت کوین در میان آلت کوین ها

هنوز هم بیت کوین در میان همه ارزهای دیجیتال پیشتاز است. در مقابل، آلت‌کوین هایی هم که به بازار می‌آیند با هدف جبران کاستی‌های بیت کوین عمل می‌کند. برای نمونه، طولانی بودن زمان انجام تراکنش در شبکه بیت کوین یکی از انتقادات علاقمندان به آن است. در این میان، بسیاری از آلت کوین ها توانسته‌اند زمان انجام تراکنش را (نسبت به بیت کوین) به طور قابل توجهی کاهش دهند. همچنین شبکه بیت کوین از الگوی «گواه اثبات کار» (proof of work) استفاده می‌کند که خطر هک شدن شبکه را با خود به همراه دارد. اما برخی آلت کوین ها با الگویی جایگزین یعنی «گواه اثبات سهام» (proof of stake) عمل می‌کنند که احتمال این مشکل را از بین می‌برد.

در این میان، برخی آلت کوین ها (نظیر اتریوم، لایت کوین، دش و و ریپل) توانسته‌اند به موفقیت‌های چشمگیری دست یابند و بسیاری دیگر نیز هنوز سهم خوبی از بازار ندارند.

ارز دیجیتال از سیر تا پیاز

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قیمت ارزها

ads