مرداد ۹, ۱۴۰۰

همتا به همتا (peer to peer)

  • توسط حامد پاکدامن
  • ژانویه 27, 2018
  • 0
همتا به همتا یا نظیر به نظیر

تبادل یا به اشتراک گذاری اطلاعات، داده یا دارایی بین دو نفر، آن هم بدون دخالت یک سازمان مرکزی نظارتی را در اصطلاح تبدل «همتا به همتا» یا «نظیر به نظیر» (Peer to Peer) می‌نامند. در الگوی همتا به همتا، تبادل صورت گرفته بین دو فرد یا گروه به صورت غیرمتمرکز است. از این الگو در رایانه و شبکه (انتقال فایل از یک کاربر به کاربری دیگر) و نیز تبادل ارز دیجیتال (نظیر بیت کوین) استفاده می‌شود.

واکاوی همتا به همتا

سال‌ها طول کشید که بشر از معامله پایاپای به ضرب سکه، چاپ اسکناس و اخیرا به ارز دیجیتال برسد. منظور از «همتا به همتا» در دنیای ارز دیجیتال، تبادل ارزهایی است که توسط هیچ بانک مرکزی و حکومتی منتشر نشده است. این ارزها به صورت الکترونیکی بین افراد مختلف انتقال می‌یابد.

مقایسه شبکه همتا به همتا با شبکه مبتنی بر سرور

مقایسه شبکه همتا به همتا با شبکه مبتنی بر سرور

تبادل «همتا به همتا» به افراد این امکان را می‌دهد تا ارز دیجیتال موجود در حساب خود را به حسابی دیگر انتقال دهند، بدون اینکه از واسطه‌گری یک موسسه مالی و اعتباری استفاده کنند. شبکه‌های «همتا به همتا» به اینترنت وابسته هستند و در نتیجه کاربران می‌توانند علاوه بر رایانه، از گوشی هوشمند یا تبلت خود نیز برای انتقال ارز مورد نظر خود استفاده کنند.

ارزهای دیجیتالی که بر مبنای الگوی «همتا به همتا» جابه‌جا می‌شوند با ارزهای منتشر شده توسط بانک‌های مرکزی کشورهای مختلف تفاوت دارند. ایجاد ارز جدید و نیز ثبت تراکنش‌های صورت گرفته بین طرفین از طریق شبکه‌ای انجام می‌شود که توسط عده‌ای از افراد داوطلب مدیریت می‌شود و هیچ دولتی بر آن تسلط ندارد.

الگوی «همتا به همتا» امکان تبادلات بین فردی را بین دخالت دولت فراهم می‌سازد. با این وجود، این عدم نظارت دولتی و نیز نبود شفافیت کافی در تراکنش‌های صورت گرفته شاید سبب شود فعالیت‌ّهای غیرقانونی مرتبط با پولشویی با آن به انجام رسد.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قیمت ارزها

ads