خرداد ۳, ۱۴۰۱

استخراج (ماینینگ) بیت کوین (Bitcoin mining)

  • توسط حامد پاکدامن
  • ژانویه 27, 2018
  • 0
معرفی کتاب مبانی بلاک چین: مقدمه‌ای غیرفنی در ۲۵ گام

«استخراج بیت کوین» که گاهی در فارسی «ماینینگ بیت کوین» نیز خوانده می‌شود فرآیندی است که توسط آن، تراکنش‌های صورت گرفته در شبکه بیت کوین تایید شده و به دفتر کل (یا همان بلاک چین) افزوده شده و بیت‌‌ کوین های جدیدی به عنوان پاداش آن تولید می‌شود. هر کاربری با دسترسی به اینترنت و نیز برخورداری از سخت‌افزار مناسب می‌تواند به ماینینگ بیت کوین بپردازد. فرآیند ماینینگ شامل روی هم گذاشتن تراکنش‌های اخیر در بلوک‌ها و تلاش برای حل یک مساله پیچیده محاسباتی است. اولین کاربری که تواند این مساله را حل کند می‌تواند بلوک بعدی را به بلاک چین (زنجیره بلوکی) متصل کرده و پاداش بگیرد. این پاداش که برای تشویق کاربران به ماینینگ در نظر گرفته شده است، می‌تواند در قالب کارمزد تراکنش (از تراکنش‌های اخیر قرار گرفته در بلوک) و نیز بیت کوین های جدید باشد.

واکاوی استخراج یا ماینینگ بیت کوین

بیت کوین هایی که با هر بلوک استخراج شده تولید می‌شود را پاداش بلوک می‌نامند. پاداش بلوک به ازای هر ۲۱۰ هزار بلوک (یعنی حدود هر ۴ سال) نصف می‌شود. در ابتدای کار بیت کوین در سال ۲۰۰۹، پاداش بلوک ۵۰ بیت کوین بود و در سال ۲۰۱۴ به ۲۵ رسید و باز همچنان کاهش می‌یابد. در نهایت در این شبکه شاهد حضور ۲۱ میلیون بیت کوین خواهیم بود.

شاید از خودتان بپرسید که حل کردن مسایل موجود در ماینینگ چقدر سخت است. پاسخ این پرسش به میزان توان رایانه‌های متصل به شبکه بستگی دارد. میزان دشواری این مسایل را توسط یک پروتکل تغییر می‌یابد. این تغییر پس از استخراج هر ۲۰۱۶ بلوک امکانپذیر می‌شود. هدف از این پروتکل، ثابت نگه داشتن آهنگ استخراج بیت کوین است. در نتیجه اگر توان پردازشی بیشتری به استخراج اختصاص داده شود، این پروتکل به دشوارتر کردن مسایل پرداخته تا استخراج هم دشوارتر شود. اگر توان پردازشی زیادی از شبکه برداشته شود نیز عکس این مساله روی می‌دهد و مسایل ساده‌تر می‌شود و در نتیجه ماینینگ راحت‌تر خواهد شد.

سخت افزارهای مورد استفاده برای استخراج یا ماینینگ بیت کوین

در نخستین روزهای بیت کوین، استخراج توسط پردازنده (CPU) رایانه‌‌های معمولی و خانگی انجام می‌شد.کارت گرافیک یا واحد پردازنده گرافیکی (GPU) می‌تواند فرآیند استخراج را به شکلی موثرتری نسبت به CPU‌ انجام دهد و به تدریج کاربران بیشتر به استفاده از GPU‌ برای استخراج بیت کوین روی آوردند.

البته امروزه از سخت‌افزارهایی با نام ASIC برای ماینینگ استفاده می‌شود. واژه ASIC‌ مخفف عبارت «مدار مجتمع ویژه کاربرد» (Application-Specific Integrated Circuit) است که به طور خاص برای بیت کوین ماینینگ طراحی شده است. اولین نمونه از این دستگاه در سال ۲۰۱۳ به بازار آمد و اکنون مدل‌های پیشرفته‌تری نیز از آن عرضه شده است. (برای اطلاعات بیشتر درباره این دستگاه و کاربردهای آن توصیه می‌کنیم مطلب «سخت‌افزار اسیک برای استخراج ارز دیجیتال» را نیز مطالعه بفرمایید.)

یک نمونه ASIC مورد استفاده برای استخراج یا ماینینگ بیت کوین

یک نمونه ASIC مورد استفاده برای استخراج یا ماینینگ بیت کوین

استخراج بیت کوین به شدت رقابتی است و فقط در صورتی که با استفاده از ASIC های پیشرفته صورت گیرد می‌تواند صرفه اقتصادی داشته باشد. استفاده از پردازنده، کارت گرافیک و یا حتی دستگاه‌های ASIC‌ قدیمی‌تر موجب مصرف بسیار زیاد انرژی و در نتیجه عدم صرفه اقتصادی می‌شود.

در مطلبی مجزا با نام «بهترین سخت‌ افزار های استخراج بیت کوین به انتخاب نشریه Digital Trends» به بررسی تخصصی بهترین‌های این سخت افزار که بیشترین درآمد را از استخراج بیت کوین به همراه دارند می‌پردازیم.

گرمای ناشی از ماینینگ بیت کوین

سخت افزارهای ویژه استخراج بیت کوین (و نیز سایر ارزهای دیجیتال) گرمای زیادی تولید می‌کنند. این گرما معمولا دردسرساز است. به همین دلیل، استخراج‌کنندگان باید از ابزارهای ویژه تهویه برای خنک کردن این سخت افزارها استفاده کنند. در این میان، برخی ماینرهای خوش‌فکر دست به نوآوری می‌زنند و از این گرما برای مقاصدی دیگر استفاده می‌کنند. برای نمونه یک کانادایی از این گرما برای گلخانه و نیز استخر سرپوشیده پرورش ماهی خود استفاده می‌کند. همچنین یک استارتاپ در جمهوری چک نیز به بهره‌گیری از این گرما برای پرورش گوجه فرنگی در گلخانه روی آورده است.

توصیه می‌کنیم مطلب «سرمایه گذاری روی بیت کوین:‌نکاتی آموزشی برای تازه‌کاران» را نیز مطالعه بفرمایید.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قیمت ارزها

ads