مهر ۵, ۱۴۰۱

۸ نکته‌ای که باید درباره ریپل بدانید

  • توسط حامد پاکدامن
  • ژانویه 27, 2018
  • 0
ریپل یک ارز دیجیتال مشابه بیت کوین است که می توان آن را خرید و فروش کرد

ریپل (Ripple) برای همه کسانی که با دنیای ارز دیجیتال اندکی آشنایی دارند، نامی آشنا به شمار می‌رود. در این مقاله به بررسی ماهیت آن، تاریخچه، ویژ‌گی‌ها و تفاوت‌های این ارز دیجیتال با سایرین می‌پردازیم.

۱. ریپل چیست؟

ریپل یک ارز دیجیتال و آلت کوین است که با نماد XRP شناخته می‌شود. ریپل همچنین یک شبکه آزاد پرداخت است که کاربران با استفاده از آن می‌توانند به تبادل ریپل بپردازند. این شبکه متن باز و توزیع شده است و هدفش نیز توانمندسازی افراد برای رهایی از جزیره‌های پراکنده موجود در شبکه‌های مالی (یعنی بانک‌ها، موسسات اعتباری و سایر سازما‌ن‌هایی که خدمات مالی ارایه می‌کنند) است. همه این شبکه‌ها از کاربران خود کارمزد قابل توجهی می‌گیرند، سرعت پردازش پایینی دارند و محدودیت‌های زیادی را در برابر کاربران خود قرار می‌دهند. ریپل با هدف غلبه بر این مشکلات شکل گرفته است.

ریپل چیست مزایا

۲. ریپل دقیقا چه کار می‌کند؟

شرکت اپن‌کوین (OpenCoin) خالق ریپل است. بر اساس اعلام این شرکت، ریپل با هدف ایجاد فرصتی برای گردش آزاد پول طراحی شده است. این شرکت در مقاله‌ای به تشریح تاریخچه شکل‌گیری پول و قابلیت جابه‌جایی آن پرداخت و به مشکلاتی که به خاطر حضور بانک‌ها و سایر موسسات مالی و اعتباری در مسیر نقل و انتقال پول روی می‌دهد (نظیر کارمزدهای بالا برای هر تراکنش و یا تاخیر در حواله پول) اشاره کرد. بر اساس این مقاله، ریپل با هدف ایجاد یک ارز دیجیتال غیرمتمرکز (یعنی ادامه همان مسیری که بیت کوین آغاز کرد) شکل گرفت. ریپل قصد دارد نقشی که اینترنت در جابه‌جایی اطلاعات بازی کرده است را برای پول ایفا کند.

۳. کارکرد ریپل چه شباهتی به عملکرد اینترنت دارد؟

دیوید شوارتز (David Schwartz) در توضیح این مساله می‌گوید:

«سامانه‌های مختلفی که امروزه برای انتقال پول وجود دارد، شباهت زیادی به سامانه‌های ایمیل در دهه ۱۹۸۰ میلادی دارد. در هر دو وضعیت، هر شرکتی یک سامانه منحصر به فرد و ویژه برای مشتریانش طراحی می‌کند و کاربران سامانه‌های دیگر نمی‌توانند به راحتی با کاربران این سامانه‌ها تعامل داشته باشند. ریپل با هدف اتصال سامانه‌های مختلف پرداخت به هم ایجاد شده است.»

شوارتز همچنین این احتمال را مطرح می‌کند که شاید شرکت‌های بزرگ به خاطر رفع محدودیت مردم برای نقل‌وانتقال پول دچار ضررهای هنگفتی شوند، درست همان طور که گسترش اینترنت سبب شد این شرکت‌ها کنترل خود بر جریان اطلاعات را از دست بدهند.»

ریپل چیست

ریپل بستری برای تبادل انواع ارز دیجیتال فراهم می‌سازد.

۴. ریپل توسط چه کسانی شکل گرفته و مدیریت می‌شود؟

اپن‌کوین (شرکتی که پروتکل ریپل را ایجاد کرده است) به صورت مشترک توسط کریس لارسن (Chris Larsen) و جد مک‌کالب (McCaleb) بنیان‌گذاری شد. مک‌کالب یکی از شناخته‌شده‌ترین افراد در دنیای ارز دیجیتال به شمار می‌رود. لارسن نیز در گذشته یک موسسه آنلاین وام‌دهی با نام ای-‌لون را تاسیس کرده بود. سایر اعضای تیم توسعه ریپل نیز در گذشته در حوزه بیت‌ کوین فعالیت داشتند.

۵. آیا ریپل شبیه به بیت کوین است؟

ریپل از بسیاری جهات شبیه به بیت کوین است. ارز دیجیتال ریپل (XRP) شکلی از پول است که بر اساس فرمولی ریاضیاتی ایجاد شده و تعداد ریپل‌هایی که می‌توان استخراج کرد نیز محدود است. ریپل را می‌توان همانند بیت کوین از یک حساب به حساب دیگر (یعنی به صورت همتا به همتا) جابه‌جا کرد، بدون اینکه نیازی به طرف ثالث باشد. هر دوی این ارزهای دیجیتال تدابیر دیجیتالی امنیتی ویژه‌ای در برابر احتمال جعل دارند.

۶. آیا ریپل رقیب بیت کوین است؟

ریپل خود را مکمل (و نه رقیب) بیت کوین می‌بیند. شبکه ریپل (RippleNet) برای ارتباط بین بانک‌ها و موسسات مالی و اعتباری و به منظور تسهیل نقل و انتقال پول شکل گرفته است. در واقع بیت کوین فقط یک ارز دیجیتال است، حال آنکه ریپل علاوه بر آن، بستری برای تبادل پول نیز به شمار می‌رود.

۷. تعداد نهایی ریپل‌ها در دنیا چقدر خواهد بود؟

بر اساس اعلام شرکت پدید آورنده ریپل، در نهایت ۱۰۰ میلیارد ریپل ایجاد خواهد شد. نیمی از این ریپل‌ها در اختیار کاربران قرار می‌گیرد و این شرکت نیز نیمی دیگر را برای تنظیم بازار نزد خود نگه می‌دارد.

۸. چرا ریپل خود را تقریبا رایگان (Freeish) می‌نامند؟

واقعیت این است که کارمزدی که ریپل به ازای هر تراکنش دریافت می‌کند به هیچ وجه به اندازه کارمزد بانک‌ها، موسسات صادرکننده کارت اعتباری و یا واسطه‌های پراخت (نظیر پی‌پل) نیست. کارمزد هر تراکنش در ریپل حدود یک هزارم سنت است و هدف از وجود این کارمزد، جلوگیری از انجام میلیون‌ها تراکنش توسط یک کاربر به صورت همزمان عنوان شده است.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قیمت ارزها

ads