خرداد ۳, ۱۴۰۱

حمله ۵۱ درصدی

  • توسط حامد پاکدامن
  • ژانویه 27, 2018
  • 0
حمله ۵۱ درصدی ارز دیجیتال

عبارت حمله ۵۱ درصدی به معنای حمله‌ای است که به بلاک چین (به ویژه بلاک چین بیت‌ کوین) صورت می‌گیرد و در آن گروهی از استخراج‌کنندگان کنترل بیش از ۵۰٪ از توان پردازشی شبکه را در دست می‌گیرند. در این صورت، این مهاجمان می‌توانند جلوی تایید تراکنش‌های جیدید را گرفته و پرداخت‌های بین برخی از کاربران و یا همه آنها را متوقف کنند. مهاجمان همچنین می‌توانند تراکنش‌های صورت گرفته را باطل کنند و به این ترتیب، سکه‌های خود را دوباره در جایی دیگر خرج کنند.

البته مهاجمان در حمله ۵۱ درصدی نمی‌توانند سکه‌های جدید تولید کرده و یا بلوک‌های قدیمی‌تر را تغییر دهند و به همین دلیل چنین حمله‌ای نمی‌تواند بیت‌کوین و یا هر نوع ارز دیجیتال مبتنی بر بلاک چین را از بین ببرد.

واکاوی حمله ۵۱ درصدی

بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال بر فناوری بلاک چین مبتنی هستند که گاهی «دفتر کل توزیع شده» نیز خوانده می‌شود. این فایل‌های دیجیتال می‌توانند همه تراکنش‌های صورت گرفته در شبکه ارز رمزنگاری شده را ثبت کرده و همه کاربران دیگر نیز می‌توانند آن را مشاهده کنند. به این ترتیب امکان دوباره خرج کردن یک سکه وجود ندارد. به کلام یدیگر امکان کلاهبرداری و از بین رفتن ارزش سکه با این فناور ریشه‌کن می‌شود.

بلاک چین در واقع مجموعه‌ای از بلوک‌هاست. این بلوک‌ها بسته‌ای شامل اطلاعات همه تراکنش‌های صورت گرفته در یک بازه زمانی هستند. در بیت‌ کوین هر ده دقیقه یک بار یک بلوک جدید ساخته می‌شود. پس از نهایی شدن یک بلوک، دیگر نمی‌توان آن را تغییر داد، زیرا هر نوع تغییری در دفتر کل عمومی به راحتی قابل مشاهده بوده و کاربران شبکه آن را شناسایی می‌کنند.

حمله ۵۱ درصدی

اما یک مهاجم یا گروهی از مهاجمان با کنترل بخش قابل توجهی از توان پردازشی شبکه می‌تواند در فرآیند پردازش بلوک‌های جدید اختلال ایجاد کند. مهاجمان می‌توانند مانع از تکمیل بلوک‌ها توسط ماینرها شده و پاداش‌های مربوطه را به صورت انحصاری به دست آورند. گفتنی است به ازای تکمیل هر بلوک چندین بیت کوین به ماینر تعلق می‌گیرد. مهاجمان می‌توانند روند تراکنش سایر کاربران را نیز مختل کنند. برای نمونه آنها می‌توانند یک خرید با بیت کوین انجام داده و سپس آن را باطل کنند و با همان سکه‌ها خریدی دیگر را انجام دهند. این مشکل را خرج دوباره (Double-spending) می‌نامند که اساسا هدف از طراحی بلاک چین حل همین مشکل بود. در صورت بروز این مساله، اعتماد کاربران به این سیستم به شدت تضعیف می‌شود.

با این وجود، احتمال اینکه مهاجمان در حمله ۵۱ درصدی بتوانند بلوک‌های قدیمی‌تر را تغییر دهند بسیار اندک است.

از سویی دیگر، در صورتی که مهاجمان بتوانند درصدی کمتر از ۵۰ درصد از توان پردازشی شبکه را در دست بگیرند نیز امکان حمله‌ای مشابه وجود دارد، اما احتمال موفقیت آن بسیار پایین است.

در آستانه حمله ۵۱ درصدی

در جولای ۲۰۱۴، استخر ماینینگ ghash.io توانست بیشتر از ۵۰ درصد از توان پردازشی شبکه را به دست آورد، اما بلافاصله به شکلی داوطلبانه سهم خود را از شبکه بیت کوین کاهش داد. این مجموعه مدتی پس از آن اعلام کرد که در آینده مجموع توان پردازشی‌اش به بیش از ۴۰ درصد شبکه نخواهد رسید. همچنین کریپتون (Krypton) و شیفت (Shift) که دو بلاک چین متکی به اتریوم هستند اعلام کردند که در آگوست ۲۰۱۶ مورد حمله ۵۱ درصدی قرار گرفتند.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قیمت ارزها

ads