شهریور ۲۹, ۱۴۰۰

لجر نانو اس (Ledger Nano S): معرفی و آموزش کامل راه‌اندازی و استفاده

  • توسط حامد پاکدامن
  • ژانویه 25, 2018
  • 0
کیف پول سخت افزاری بیت کوین و ارز دیجیتال لجر نانو اس

هر کاربر در دنیای ارز دیجیتال باید ارز خود را در جایی مطمئن نگهداری کند. همان طور که در مطلبی جامع با عنوان «کیف پول ارز دیجیتال و انواع آن» هم توضیح دادیم»، کیف پول دیجیتال می‌تواند شکل‌های مختلفی داشته باشد که یکی از ایمن‌ترین آنها، کیف پول سخت‌افزاری یا کیف پول سرد (آفلاین) است. در این شیوه، ارز دیجیتال کاربر بر روی سخت‌افزاری که در اختیار خودش قرار دارد به صورت آفلاین و بدون نیاز به اینترنت نگهداری می‌شود. لجر نانو اس (Ledger Nano S) یکی از بهترین گزینه‌های سخت‌افزاری برای ذخیره ارز دیجیتال به شمار می‌رود.

لجر نانو اس یکی از بهترین و شناخته‌شده ترین کیف‌های پول سرد در دنیای ارز دیجیتال است که قابلیت‌های متعددی نیز دارد. اصلی‌ترین مزایای این کیف پول سخت‌افزاری را باید در این دانست که در حال حاضر ارزان‌ترین محصول دارای صفحه نمایش در میان رقبا به شمار می‌رود و همچنین نصب آن آسان بوده و می‌توان آن را بر روی هر رایانه شخصی مورد استفاده قرار داد. گفتنی است این محصول در میان کاربران بیت کوین نیز محبوبیت بالایی دارد.

لجر نانو اس با دو محصول دیگر شرکت لجر، یعنی لجر نانو (Ledger Nano) و لجر اچ‌دابلیو۱ (Ledger HW.1) متفاوت است، زیرا از یک صفحه نمایش برخوردار است. به این ترتیب از این سخت‌افزار می‌توان همانند دو رقیب اصلی‌اش، یعنی کیپ‌کی (KeepKey) و ترزور (TREZOR) حتی بر روی رایانه‌های آلوده به بدافزار نیز استفاده کرد.

محتویات جعبه کیف پول لجر نانو اس

محتویات جعبه کیف پول لجر نانو اس برای ذخیره بیت کوین و ارز دیجیتال

درون جعبه لجر نانو اس موارد زیر را می‌یابید:

  • دستگاه اجر نانو اس
  • یک کابل میکرو یو‌‌اس‌بی
  • بند برای انداختن دستگاه دور گردن
  • حلقه و آویز برای جاسوییچی
  • برگه ریکاوری برای نوشتن عبارت رمز

مزایای لجر نانو اس برای ذخیره ارز دیجیتال

دگمه فیزیکی: لجر نانو اس (درست همانند ترزور) دارای ۲ دگمه فیزیکی است که سبب افزایش امنیت آن می‌شود. کاربر برای تایید پرداخت خود باید هر دو دگمه فیزیکی را به صورت همزمان فشار دهد. از آنجا که هیچ هکری نمی‌تواند دگمه فیزیکی را فشار دهد، پرداخت‌هایی با امنیت بالا خواهید داشت و فرد دیگری نمی‌تواند به حساب شما دسترسی یابد.

رمز: لجر نانو اس در هنگام نصب از کاربر می‌خواهد یک کد رمز را ایجاد کند. با کمک این کد می‌توانید در صورت گم کردن دستگاه، جلوی از دست دادن ارز دیجیتال ذخیره شده در آن را بگیرید. اگر دستگاه لجر نانو اس شما دست یک غریبه افتاد، بدون وارد کردن این کد ۴ رقمی نمی‌تواند از ارز دیجیتال موجود در آن استفاده کند. اگر کاربر سه بار این رمز را به شکل نادرست وارد کند، دستگاه محتویات خود را پاک می‌کند.

ذخیره آفلاین: یکی از اصلی‌ترین مزایای کیف پول سرد یا همان ذخیره سخت‌افزاری ارز دیجیتال این است که در محیط آنلاین قرار ندارند و در نتیجه محتوای آن از دست هکرهای احتمالی در امان است.

صفحه نمایش: در هنگام راه‌اندازی لجر نانو اس، این دستگاه یک عبارت ویژه بازیابی را به شما می‌دهد. این عبارت در واقع نسخه پشتیبانی از این کیف پول است. در کیف پول آنلاین، عبارت بازیابی روی صفحه نمایش (رایانه یا گوشی) نمایش داده می‌شود. اما این امر می‌تواند مشکل‌ساز شود زیرا به خاطر آنلاین بودن شما، فردی ممکن است گوشی شما را هک کرده و این عبارت بازیابی و در نتیجه ارز دیجیتال ذخیره شده شما را سرقت کند. اما لجر نانو اس این عبارت را به صورت آفلاین ایجاد و بر روی صفحه نمایش خود درج می‌کند و در نتیجه از خطر احتمالی هکرهای آنلاین در امان خواهد بود.

داشتن صفحه نمایش همچنین سبب می‌شود تایید پرداخت ساده‌تر (از کیف پول بدون صفحه نمایش) باشد، زیرا مقدار ارز دیجیتالی انتقالی و نشانی را نمایش می‌دهد. همچنین به لطف وجود این صفحه نمایش، از این کیف پول سخت‌افزاری ارز دیجیتال می‌توان بر روی هر رایانه آلوده به بدافزار نیز استفاده کرد، یعنی مشابه کارکردی که کیپ‌کی (KeepKey) و ترزور (TREZOR) دارند.

نصب لجر نانو اس

نصب لجر نانو اس بسیار ساده است. برای این کار، ابتدا آن را به یک رایانه وصل کنید تا روشن شود. برای این کار از کابل میکرو یو‌اس‌بی استفاده کنید.

همچنین باید نرم‌افزار لجر منجر را نصب کنید. جزيیات نصب این نرم‌افزار و کار را با آن را در مطلبی تحت عنوان «راهنمای تصویری استفاده از نرم‌افزار لجر منجر» توضیح دادیم.

سپس از شما خواسته می‌شود یک مرز (پین کد) چهار رقمی را وارد کنید. برای این کار کافی است با استفاده از دگمه‌ها، اعداد را بالا و پایین کنید تا به ۴ رقم مورد نظرتان برسید.

شیوه وارد کردن رقم‌های پین کد (گذرواژه) ۴ رقمی در لجر نانو اس

شیوه وارد کردن رقم‌های پین کد (گذرواژه) ۴ رقمی در لجر نانو اس

پس از تعیین عدد ۴ رقمی مورد نظر، هر دو دوگمه را همزمان فشار دهید.

دوباره از شما خواسته می‌شود رمز ۴ رقمی قبلی را وارد کنید. برای این کار، مرحله قبلی را یک بار دیگر تکرار کنید.

پس از تنظیم رمز ۴ رقمی، از شما خواسته می‌شود یک عبارت ۲۴ حرفی را یادداشت کنید. این عبارت نقش عبارت بازیابی اطلاعات (در صورت مفقود شدن رمز) را دارد. کلمات به صورت تکی ظاهر می‌شوند و برای رفتن به کلمه بعدی نیز کافی است دگمه سمت راست را فشار دهید.

شرکت سازنده یک برگه دارای ۲۴ خانه را نیز به همراه دستگاه قرار داده است که می‌توانید این ۲۴ واژه را به ترتیب داخل هر خانه بنویسید.

پس از نمایش هر ۲۴ واژه، دستگاه از شما می‌خواهد دو واژه را به صورت تصادفی مشخص کنید. برای نمونه به شما اعلام می‌کند که واژه شماره ۱۰ را تعیین کنید و شما نیز باید از میان لیست چند کلمه‌ای که بر روی صفحه نمایش داده می‌شود اسکرول کرده و کلمه دهم را انتخاب کرده و دو دگمه دستگاه را همزمان فشار دهید.

سپس باید از میان گزینه‌های موجود، نوع ارز دیجیتال خود را استفاده کنید. مثلا برای انتخاب بیت کوین کافی است حرف B را انتخاب کرده و سپس دو دگمه را همزمان فشار دهید.

به محض انجام این کار، رابط کیف پول دیجیتال در اپلیکیشن لجر منجر کروم (Ledger Manager Chrome) ظاهر می‌شود که نشانه پایان راه‌اندازی دستگاه است. اکنون دستگاه شما آماده دریافت ارز دیجیتال شده است.

نکته مهم درباره عبارت بازیابی لجر نانو اس

هر کسی که به عبارت بازیابی دسترسی داشته باشد،‌می‌تواند به ارز موجود در لجر اس نانو (یا هر کیف پول دیگری) دست یابد. به همین دلیل باید به شدت مراقب آن بوده و آن را در اختیار دیگران قرار ندهید.

نکات امنیتی مربوط به لجر نانو اس

لجر نانو اس را می‌توان حتی بدون اتصال به رایانه نیز راه‌اندازی کرد. همچنین، بهترین گزینه‌ها برای حفظ امنیت آن بر روی رایانه، استفاده از الکتروم (Electrum) بر روی رایانه و یا مای‌سلیوم (MyCelium) بر روی اندروید است.

گفتنی است پروژه امنیت باز بیت کوین (Open Bitcoin Privacy Project) در گزارش خود در سال ۲۰۱۶، کیف‌های پول لجر را ایمن‌ترین کیف پول بیت کوین نامید.

مقایسه لجر نانو اس با کیپ‌کی و ترزور

مقایسه لجر نانو اس با کیپ‌کی و ترزور

مقایسه لجر نانو اس با کیپ‌کی

اصلی‌ترین تفاوت میان این دو این است که لجر اس نانو از دو پردازنده امن استفاده می‌کند، در حالی که کیپ‌کی در واقع یک رایانه کوچک است. همچنین کیپ‌کی نیز بالاتر از لجر نانو اس است.

مقایسه لجر نانو اس با ترزور

اصلی‌ترین تفاوت میان این دو مشابه تفاوت لجر نانو اس با کیپ‌کی است، زیرا ترزور نیز در واقع یک رایانه کوچک است. قیمت ترزور نیز بالاتر از لجر نانو اس است.

از دیگر تفاوت‌های میان این دو در این است که ترزور دارای قابلیت بازیابی پیشرفته است، حال آنکه لجر نانو اس این گونه نیست. این قابلیت سبب می‌شود عبارت بازیابی در هنگام بازیابی به هیچ وجه در اختیار رایانه متصل قرار نگیرد.

برای آپدیت نرم‌افزار شرکتی لجر نانو اس می‌توانید مطلب «به‌روزرسانی لجر نانو اس به نسخه ۱.۴: آموزش گام به گام و تصویری» را مطالعه بفرمایید.

همچنین برای یادگیری شیوه دریافت و ارسال ارز دیجیتال با لجر نانو اس می‌توانید این مطلب آموزشی را مطالعه بفرمایید.

منبع: buybitcoinworldwide.com

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قیمت ارزها

ads