اردیبهشت ۲۲, ۱۴۰۰

کلید عمومی (Public Key) چیست؟

  • توسط samsam
  • ژانویه 24, 2018
  • 0
کلید عمومی در کیف پول بیت کوین و ارز دیجیتال

کلید عمومی یک کد رمزگذاری است که کاربران امکان دریافت بیت کوین یا هر نوع ارز دیجیتال را بر روی حساب خود می‌دهد. کلید عمومی در کنار کلید خصوصی، ابزاری ارزشمند و مورد نیاز برای اطمینان از امنیت تبادل ارز دیجیتال به شمار می‌رود.

واکاوی کلید عمومی

وقتی یک کاربر نخستین تراکنش خود را با بیت کوین یا آلت کوین آغاز می‌کند، یک کلید خصوصی و یک کلید عمومی ایجاد می‌شود. هر کلید دربردارنده یک رشته طولانی از کاراکترهای حرفی و عددی است که موجب افزایش امنیت ارز دیجیتال ذخیره شده کاربر می‌شود. کلید خصوصی فقط مختص کاربر بوده و حکم هویت دیجیتالی او را دارد. کلید خصوصی به کاربر امکان خرج کردن، برداشت، انتقال و یا انجام هر نوع تراکنش از حسابش را می‌دهد. یک الگوریتم بسیار پیچیده بر روی کلید خصوصی اعمال می‌شود که خروجی آن کلید عمومی است. هر دوی این کلیدها در کیف پول دیجیتال نگهداری می‌شوند.

وقتی یک کاربر، تراکنش خود برای انتقال بیت کوین یا هر نوع ارز دیجیتال دیگر را آغاز می‌کند، این تراکنش باید به شبکه مربوط به آن ارز ارسال شود. در این شبکه، گره‌های توزیع شده (یعنی یک سری رایانه متصل به شبکه) اعتبار این تراکنش را تایید می‌کنند. در نتیجه، تراکنش مربوطه نهایی شده و بر روی بلاک چین ثبت می‌شود. اما پیش از ارسال تراکنش به شبکه، ابتدا از طریق کلید خصوصی کاربر امضا می‌شود. این امضا به معنای گواهی تایید مالکیت کلید خصوصی است. با این وجود، جزییات هویت صاحب کلید خصوصی فاش نمی‌شود. پس از تایید تراکنش، مبلغ مذکور به نشانی عمومی دریافت کننده واریز می‌شود.

مقایسه کلید خصوصی و کلید عمومی

مقایسه کلید خصوصی و کلید عمومی

نشانی عمومی از کلید عمومی به دست می‌آید. از آنجا که کلید عمومی دربردارنده یک رشته طولانی از اعداد است، به شکل یک عبارت کوتاه که همان نشانی عمومی است در می‌آید. در واقع، کلید خصوصی به ایجاد کلید عمومی می‌انجامد و کلید عمومی نیز موجب ایجاد نشانی عمومی می‌شود. وقتی یک نفر قصد ارسال و دیگری قصد دریافت سکه یا توکن را دارد، نشانی عمومی خود را در اختیار یکدیگر قرار می‌دهند. نشانی عمومی را باید همانند یک شماره حساب بانکی دانست. فرستنده برای اینکه بتواند پول را به گیرنده بفرستد نیاز به آن دارد. گیرنده نیز با کلید خصوصی خود می‌تواند به این مبلغ واریزی دسترسی یابد.

با وجود اینکه کلید عمومی با استفاده از کلید خصوصی ایجاد می‌شود، عکس این فرآیند تقریبا غیرممکن است و همین موجب افزایش امنیت این شبکه می‌شود. از آنجا که تولید کلید خصوصی با استفاده از کلید عمومی تقریاب غیرممکن است، اگر یک کاربر کلید خصوصی خود را از دست بدهد، بیت کوین یا آلت کوین موجود در نشانی عمومی او نیز برای همیشه از دسترس او خارج خواهد شد. با این وجود اگر یک کاربر کلید عمومی خود را گم کند، با استفاده از کلید خصوصی می‌تواند آن را بازیابی کند.

منبع: investodepia

 

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قیمت ارزها

ads
این وب سایت به فروش میرسد ۰۹۱۷۷۸۷۹۹۸۶