مهر ۵, ۱۴۰۱

دفتر کل توزیع شده (distributed ledger) چیست؟

  • توسط حامد پاکدامن
  • ژانویه 24, 2018
  • 0
دفتر کل توزیع شده در بیت کوین و ارز دیجیتال

دفتر کل توزیع شده یک دیتابیس است که با توافق کاربران در یک شبکه متشکل از رایانه‌هایی در موقعیت‌های جغرافیایی مختلف به‌‌روزرسانی می‌شود. به این ترتیب امکان نظارت عمومی بر تراکنش‌های صورت گرفته فراهم می‌شود و در نتیجه بروز حملات سایبری نیز دشوار خواهد شد. کاربرانی که بر روی هر یک از گروه‌های شبکه حضور دارند می‌توانند به تاریخچه تراکنش‌ها دسترسی یابند. همچنین، هر نوع تغییری در دفتر کل طی چند ثانیه یا دقیقه به همه شرکت‌کنندگان اعلام می‌شود و تغییر مذکور در همه نسخه‌های آن درج می‌شود. دفتر کل توزیع شده بر پایه فناوری بلاک چین عمل می‌کند که در واقع فناوری اساسی بیت کوین به شمار می‌رود.

واکاوی دفتر کل توزیع شده

یک دفتر کل توزیع شده را می‌توان یک دفتر کل دانست که همه تراکنش‌ها و قراردادها را در خود دارد و در عین حال در اختیار فقط یک نفر یا مجموعه قرار ندارد و تعداد زیادی افراد در موقعیت‌های جغرافیایی مختلف به آن دسترسی دارند و به این ترتیب نیاز به یک مرکز برای بررسی درستی آن و جلوگیری از کلاهبرداری از بین می‌رود. همه اطلاعات موجود بر آن از امنیت برخوردار بوده و به شیوه رمزگذاری نگاشته می‌شود. همچنین با استفاده از کلید عمومی و کلید خصوصی و نیز امضای رمزنگاری شده می‌توان به آن دسترسی یافت. اطلاعات جدیدی که در دفتر کل نگاشته می‌شود غیرپاک‌شدنی بودنی می‌شوند و تحت قوانین شبکه قرار می‌گیرند. با وجود اینکه یک دفتر کل متمرکز می‌تواند قربانی حملات سایبری شود، هک کردن یک دفتر کل غیرمتمرکز (توزیع شده) بسیار دشوارتر است، زیرا همه نسخه‌های آن در شبکه باید به صورت همزمان تغییر یابد تا حمله موفق شود. علاوه بر این، فقط یک نفر نمی‌تواند همه این تغییرات را به وجود آورد.

استفاده از دفتر کل برای ثبت تراکنش‌‌های مالی، پدیده جدیدی نیست و بشر از صدها سال پیش تاکنون از آن برای ثبت قراردادها، پرداخت‌ها، خرید و فروش و نیز جابه‌جایی املاک و دارایی‌ها استفاده کرده است. بشر ابتدا به نگارش آنها بر روی لوح‌های گلی می‌پرداخت و بعدها از کاغذ برای آن استفاده کرد. در طی دو دهه آینده، رایانه سبب شد فرآیند ثبت تراکنش‌ها در دفتر کل با سرعت و سادگی بیشتری صورت گیرد. امروزه نیز امکان ثبت دفتر کل با فناوری بلاک چین با سرعت و دقت و البته با امنیت بیشتر فراهم شده است.

فناوری دفتر کل توزیع شده از پتانسیل بالایی برای ایجاد تحول در عملکرد سنتی دولت‌ها، موسسات و شرکت‌ها برخوردار است. این فناوری می‌تواند به دولت‌ها در جمع‌آوری مالیات، صدور گذرنامه، ثبت املاک، انتخابات و صدها مورد دیگر کمک کند. این فناوری همچنین موجب ایجاد تحول در امور مالی، صنعت موسیقی، خرید و فروش جواهرات و آثار هنری، زنجیره تامین صنایع مختلف و غیره می‌شود. ما هنوز در مراحل ابتدایی استفاده از این فناوری هستیم و در آینده شاهد استفاده گسترده‌تر از آن خواهیم بود.

منبع: investodepia

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قیمت ارزها

ads