آذر ۵, ۱۴۰۱

رویگردانی تبهکاران از بیت کوین به سایر ارزهای دیجیتال

  • توسط حامد پاکدامن
  • ژانویه 23, 2018
  • 0
رویگردانی تبهکاران از بیت کوین به سایر ارزهای دیجیتال

هیچ تردیدی نیست که بیت کوین هنوز هم محبوب‌ترین ارز دیجیتال در دنیا به شمار می‌رود. با این وجود، گلایه کاربران آن رو به افزایش گذاشته و دلیلش نیز روند رو به افزایش زمان فرآیند تایید تراکنش‌ها و نیز کارمزد بالای آن است. در واقع جابجایی پول با بیت کوین، به نسبت برخی دیگر از رقبا در دنیای ارز دیجیتال، گران‌تر و کندتر شده است.

در این میان، برخی گزارش‌ها حکایت از آن دارد که تبهکاران آنلاین (که از جمله اولین کاربران بیت کوین و از جمله وفاداران به این ارز دیجیتال هستند) به تدریج از آن رویگردان شده و به سایر ارزهای دیجیتال که سرعت انتقال و امنیت بیشتری دارند روی می‌آورند.

البته استقبال تبهکاران از آلت کوین ها پدیده جدیدی نیست. اما شواهد کنونی نشانگر آن است که بیت کوین به تدریج ارزش خود را برای تبهکاران و دنیای فعالان غیرقانونی از دست می‌دهد. بر اساس گزارش موسسه جرم‌شناسی چینالیسیس (Chainalysis) درصد تراکنش‌ّهای بیت کوینی مربوط به سایت‌های «وب تاریک» (dark web) (که به فعالیت‌ّهایر غیرقانونی و زیرزمینی ارتباط دارد) از ۳۰ درصد به زیر ۱ درصد کاهش یافته است.

ارز دیجیتال مونرو به جای بیت کوین

یکی از دلایل این کاهش این است که بسیاری از کسانی که بیت کوین می‌خرند، ترجیح می‌دهند آنها را پس‌انداز کنند تا از افزایش قیمت آن بهره‌مند شوند. در مقابل، گزارش‌ها حاکی از آن است که چندین ارز دیجیتال نظیر مونرو (Monero)، دش (Dash) و زی‌ کش (Zcash) مورد استقبال تبهکاران قرار گرفته‌اند و استفاده از آنها برای خرید و فروش موارد غیرقانونی در «وب تاریک» افزایش یافته است.

ارز دیجیتال مونرو مورد توجه تبهکاران قرار گرفته است.

ارز دیجیتال مونرو مورد توجه تبهکاران قرار گرفته است.

همچنین گزارش جامعی که چندی پیش توسط وبسایت فناوری زی‌دی‌نت (ZDNet) منتشر شد دربردارنده اظهارات پژوهشگرانی است که ادعا می‌کنند کارمزد بالا و نیز سرعت بسیار پایین تراکنش‌ها سبب شده تبهکاران به سراغ ارز مجازی مونرو بروند.

برخی ارزهای جدید دیجیتال نه تنها امکان تراکنش سریع‌تر و ارزان‌تر را می‌دهند، بلکه لایه‌های امنیتی بیشتری دارند که از هویت کاربران حفاظت می‌کنند و رهگیری آنها را دشوارتر می‌سازند. با وجود کاهش علاقمندی تبهکاران به بیت کوین، احتمال اینکه آنها کلا از استفاده از این ارز دیجیتال منصرف شوند بسیار پایین است و به احتمال زیاد به شیوه‌های مختلف به سرقت بیت کوین سایر کاربران روی خواهند آورد تا از منافع ناشی از افزایش قیمت آن بهره‌مند شوند. گفتنی است آمارها نشان می‌دهد سرقت بیت کوین از کاربران از ۳ میلیون دلار در سال ۲۰۱۳ به ۵۹ میلیون دلار در سال ۲۰۱۶ افزایش یافته است.

منبع: Fortune

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قیمت ارزها

ads