تیر ۱۰, ۱۴۰۱

چرخه ساتوشی (Satoshi Cycle)

  • توسط حامد پاکدامن
  • ژانویه 22, 2018
  • 0
چرخه ساتوشی (Satoshi Cycle)

چرخه ساتوشی (Satoshi Cycle) الگویی برای پیش‌بینی روند نوسان قیمت بیت کوین است. بیت‌ کوین یک ارز دیجیتال است که توسط ساتوشی ناکاموتو طراحی و در ژانویه ۲۰۰۹ برای اولین به وجود آمد. بیت کوین یک ارزش مجازی و غیرمتمرکز است و تراکنش‌های انجام یافته توسط آن نیز غیرقابل بازگشت هستند. بیت کوین به خاطر ناشناس نگه داشتن هویت کاربران از محبوبیت زیادی به ویژه در میان کاربران دنیای دیجیتال برخوردار است.

از ژانویه ۲۰۰۹ تاکنون قیمت بیت کوین فراز و نشیب‌های زیادی را پشت سر گذاشته است. در برخی مواقع شاهد حباب قیمتی برای بیت کوین و سپس شاهد ترکیدن این حباب بوده‌ایم. با وجود بالا و پایین رفتن قیمت بیت کوین،‌تردیدی نیست که ارزش این ارزش مجازی به گستردگی شمار کاربران آن بستگی دارد. در واقع تعداد افراد و کسب‌وکارهایی که از بیت‌کوین به عنوان ابزاری برای پرداخت استفاده می‌کنند تعیین کننده ارزش آن هستند. با وجود فراز و فرودهای قیمتی این ارز دیجیتال، سیر کلی قیمت آن رو به افزایش است که این امر به خاطر افزایش استقبال جهانی از آن روی داده است. هر وقت اخبار مربوط به افزایش قیمت بیت کوین منتشر می‌شود، محبوبیت آن نیز افزایش می یابد و افراد بیشتری جذب این ارز دیجیتال می شوند.

چرخه ساتوشی (Satoshi Cycle) می‌گوید که این افزایش علاقه به بیت کوین سبب افزایش جستجو درباره بیت کوین در گوگل و سایر موتورهای جستجو می‌شود. این افزایش جستجو نیز به نوبه خود به افزایش ارزش بیت کوین می‌انجامد. بر مبنای چرخه ساتوشی، هر قدر ارزش بیت کوین بیشتر رشد کند، افراد بیشتری به آن علاقه می‌یابند و این علاقه بیشتر نیز به افزایش قیمت بیت کوین می‌انجامد و این چرخه همچنان ادامه می‌یابد.

کریستوفر برنینسک (کارشناس حوزه بیت کوین و بلاک چین) اولین بار متوجه هماهنگی در نمودار تغییرات جستجو برای واژه بیت کوین و قیمت آن شد و آن را چرخه ساتوشی نام‌گذاری کرد. او در مجموعه‌ای از توییت‌های خود به این مساله اشاره کرد که ارتباط مستقیمی بین تعداد جستجو برای واژه بیت کوین و قیمت آن وجود دارد. البته این هماهنگی همیشه وجود ندارد و در نمودار تطبیقی بین این دو عامل می‌توان نقاطی را مشاهده کرد که این تغییرات این دو ربطی به هم ندارند. در واقع چرخه ساتوشی همیشه وجود ندارد.

کانال تلگرام ارزنگار

بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قیمت ارزها

ads