آذر ۹, ۱۴۰۱

خودپرداز بیت‌کوین (Bitcon ATM)

  • توسط حامد پاکدامن
  • ژانویه 22, 2018
  • 0
خودپرداز بیت کوین برای خرید و فروش این ارز دیجیتال

خودپرداز بیت‌ کوین (bitcoin ATM) که گاهی BTM نیز نامیده می‌شود، یک دستگاه متصل به اینترنت است که امکان تبدیل بیت‌ کوین به پول رایج یا بالعکس را فراهم می‌سازد. برخی از دستگاه‌های خودپرداز بیت کوین عملکردی دوطرفه دارند و علاوه بر قابلیت تبدیل بیت کوین به پول نقد، امکان خرید بیت کوین را نیز فراهم می‌سازند. در واقع کاربر می‌تواند پول خود را وارد دستگاه کرده و معادل آن بیت کوین را بر روی رسیدی کاغذی دریافت کند. همچنین بیت کوین خریداری شده را می‌توان به یک کلید عمومی بر روی بلاک چین منتقل کرد.

این دستگاه‌ها تفاوت‌هایی با خودپردازهای معمول دارند. خودپردازهای بیت‌کوین به حساب بانکی متصل نیستند و کاربر را به صورت مستقیم به یک صرافی بیت کوین متصل می‌کنند. برخی گزارشات حاکی از آن است که نرخ کارمزد دریافت شده توسط این دستگاه‌ها بالا بوده و گاهی به ۷ درصد نیز می‌رسد. البته این نرخ تبدیل این ارز دیجیتال در دستگاه‌های مختلف متفاوت است. همچنین گزارش‌هایی مبنی بر پولشویی با خودپردازهای بیت کوین وجود دارد.

آمار تعداد خودپردازهای بیت کوین در جهان

آمار خودپردازهای بیت کوین در سراسر جهان

بر اساس تارنمای CoinATMradar که مرجع جهانی خودپردازهای بیت کوین به شمار می‌رود، در زمان نگارش این مطلب ۲۱۱۸ دستگاه از آن در ۶۱ کشور دنیا مشغول به کار است.

نخستین خودپرداز بیت کوین

نخستین دستگاه تبدیل بیت کوین به پول نقد در ۲۹ اکتبر ۲۰۱۳ در یک کافی شاپ در شهر ونکوور کانادا آغاز به کار کرد. نخستین خودپرداز بیت کوین در ایالت متحده نیز در ۱۸ فوریه سال ۲۰۱۴ در یک دکه سیگارفروشی در شهر آلبوکرکی ایالت نیومکزیکو راه‌اندازی و البته ۳۰ روز بعد جمع‌آوری شد.

در صورت تمایل برای آشنایی با شیوه خرید بیت کوین توصیه می‌کنیم مطلب «خرید بیت کوین: آموزش گام به گام و تصویری» را نیز مطالعه بفرمایید.

منابع: Wikipedia و CoinATMradar

بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قیمت ارزها

ads