مرداد ۹, ۱۴۰۰

خرج دوباره (double-spending)

  • توسط حامد پاکدامن
  • ژانویه 22, 2018
  • 0
خرج دوباره در بیت کوین و بلاک چین

خرج دوباره به معنای خطر استفاده مجدد از یک ارز دیجیتال است. این مشکل فقط در ارزهای دیجیتال روی می‌دهد زیرا اطلاعات دیجیتالی را می‌توان به راحتی کپی کرد. پول فیزیکی (سکه یا اسکناس) این مشکل را ندارند، زیرا کپی کردن آنها به هیچ وجه کار ساده‌ای نیست و طرف دریافت‌کننده وجه نیز به راحتی می‌تواند متوجه اعتبار و یا عدم اعتبار آن شود. اما این خطر در ارز دیجیتال وجود دارد که دارنده دست به کپی توکن خود زده و آن را برای بیش از یک کاربر دیگر بفرستد. این خطری اولین بار پس از ورود بیت کوین که نخستین ارز دیجیتال و رمزنگاری شده غیرمتمرکز جهان است به ذهن بسیاری از افراد خطور کرد. از آنجا که بیت کوین غیرمترمرکز است، هیچ سازمان رسمی در دنیا نمی‌تواند اعتبار تراکنش صورت گرفته را تایید کند. با این وجود، بیت کوین از سازوکاری خاص برای تایید درستی هر نقل و انتقال بیت کوینی استفاده می‌کند که جلوی «خرج دوباره» را می‌گیرد.

واکاوی «خرج دوباره»

در شبکه بیت کوین، هر تراکنشی بدون استثنا باید در یک دفتر ثبت عمومی که «بلاک چین» نامیده می‌شود ثبت شود. به این ترتیب اطمینان حاصل می‌شود فردی که مقداری بیت کوین خرج می‌کند واقعا صاحب آن است و جلوی هر نوع خرج دوباره و یا کلاهبرداری گرفته می‌شود. هر قدر بیت کوین در گذر زمان بین افراد مختلف جابه‌جا شود، اطلاعات مربوط به آن به این دفتر کل افزوده می‌شود. فرآیند انتقال بیت کوین زمان‌بر است، زیرا دربردارنده محاسبات و الگوریتم‌های پیچیده‌ای است که به توان پردازشی بالایی نیاز دارد. به همین دلیل است که کپی کردن و یا وارد کردن اطلاعات نادرست در بیت کوین دشوار است، زیرا هیچ کاربر یا کاربرانی نمی‌توانند این میزان توان پردازشی بالا را تامین کنند.

البته هکرهای زیادی کوشیده‌اند با دورزدن سازوکار امنیتی بلاک چین و یا استفاده از شیوه «خرج دوباره» (یعنی ارسال اطلاعاتی به فروشنده و اطلاعاتی دیگر به شبکه بیت کوین) از آن سواستفاده کنند. با این وجود این اقدامات به ندرت ممکن است با موفقیت روبرو شود. در واقع، بیشتر کلاهبرداری‌های صورت گرفته نه به خاطر «خرج دوباره» بلکه به خاطر عدم رعایت تدابیر امنیتی لازم توسط کاربران صورت گرفته است.

منبع: Investopedia

بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قیمت ارزها

ads